W kameralnym wydaniu
wiadomość pochodzi z:  „Ziemia Sochaczewska”

W niedzielny wieczór 27 października w kościele św. Józefa Robotnika w Chodakowie odbył się koncert kameralny orkiestry Camerata Mazovia. To kolejny z cyklu koncertów przewidzianych na ten rok z okazji jubileuszu 15-lecia orkiestry. Sochaczewska orkiestra pod dyr. Artura Komorowskiego po raz kolejny udowodniła, że nawet w niedużym, kameralnym składzie nie ma problemu z oczarowaniem publiczności. Ośmiu muzyków zaserwowało zebranym prawdziwą muzyczną ucztę, z uwagi na termin występu, refleksyjną i melancholijną.

Koncert rozpoczął się od serenady Piotra Czajkowskiego na orkiestrę smyczkową. Sam autor powiedział o niej kiedyś, że powstała z jego miłości do muzyki. Za sprawą tejkompozycji w świątyni rozległy się wyraziste, a jednocześnie kojące i sentymentalne, dźwięki. Całość miała charakter pogodny i radosny.

Kolejnym utworem była napisana przez Edwarda Griega Suita w dawnym stylu „Z czasów Holberga”. Zaprezentowany przez Cameratę utwór wspaniale wybrzmiał w swoim XVIII-wiecznym stylu. Szczególne wrażenie w tej części koncertu wywarło na publiczności solo na wiolonczeli w znakomitym wykonaniu Magdaleny Franaszek-Niewiadomskiej.

Wykonawcy zaprezentowali również piękne i i melancholijne Andente Festivo skomponowane przez Jeana Sibeliusa.

Zgromadzona w kościele publiczność usłyszała tego wieczoru także „Capriol”- cykl tańców napisanych przez Petera Warlocka w roku 1926. I tu, muzycy po raz kolejny zaprezentowali swoją wirtuozerię, zabierając słuchaczy w piękną podróż przez epoki.

Rozmarzona, zasłuchana w nastrojowych kompozycjach publiczność nagradzała poszczególne utwory gromkimi brawami.

Na bis Camerata Mazovia zagrała kompozycję „Oblivion” Astora Piazolli z emocjonalnym i wzruszającym skrzypcowym solo Magdaleny Ceglińskiej. Utwór ten wprowadził wszystkich w spokojny, pełen zadumy nastrój.

Dziękując muzykom za piękny koncert, proboszcz parafii ks. Józef Staszewski uznał, że występ orkiestry „Camerata Mazovia” był swego rodzaju modlitwą, która zbliżyła tego wieczoru do Boga wszystkich wiernych zgromadzonych w świątyni.

Iza Strzelecka

A A A
01-11-2019
godz.08:37
 


nadchodzące wydarzenia

wtorek, 04.08.2020 r. 2930244 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy