Ruszyła rozbudowa straży
wiadomość pochodzi z:  „Ziemia Sochaczewska”

Do budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sochaczewie weszła firma Soch-Bud i tym samym rozpoczął się długo wyczekiwany remont oraz rozbudowa tego obiektu. Siedziba strażaków ma zostać zmodernizowana, podwyższona o piętro i zyskać wieżę.

Rozpoczęte prace to efekt podpisanej 5 września tego roku umowy pomiędzy szefem Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie nadbryg. Bogdanem Łasicą a Krystianem Nowickim, współwłaścicielem firmy Soch-Bud. Nadbudowa i modernizacja KP PSP ma kosztować 2,1 mln zł, a roboty potrwają do końca czerwca przyszłego roku.

O tym, że powstała na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego stulecia remiza przy ul. Staszica jest za ciasna dla strażaków, nie trzeba nikogo przekonywać. Gdy została wybudowana w miejsce poprzedniej, pochodzącej z 1880 roku, w Sochaczewie mieszkało o połowę mniej ludzi niż dziś. A do tego zakres zadań nałożonych na straż kilkadziesiąt lat temu i dziś, to dwa różne światy.

Prace ruszyły w drugiej połowie września. Rozpoczęły się od placu na tyłach strażnicy, gdzie widać już zarys wieży do suszenia węży strażackich. Roboty trwają też wewnątrz budynku. Pracownicy Soch-Budu rozkuwają ściany i zmieniają układ pomieszczeń.

- Na mające dopiero powstać najwyższe piętro budynku przeniesione zostaną pokoje biurowe – mówi komendant powiatowy sochaczewskiej straży pożarnej, st. bryg. Piotr Piątkowski. – Zyskana przestrzeń pozwoli na zorganizowanie dodatkowych szatni oraz pomieszczenia rekreacyjnego. Zaplanowaliśmy tam również pomieszczenia do konserwacji sprzętu.

Te ostatnie bardzo ułatwią życie strażakom, którzy dziś radzą sobie konserwując sprzęt w garażu. Pojawienie się dodatkowej szatni pozwoli na spełnienie najnowszych wytycznych dotyczących organizacji pracy komendy. Zgodnie z nimi strażacy muszą mieć do dyspozycji dwie szatnie, tzw. „czystą”, w której pozostawiają rzeczy prywatne, oraz „brudną” umożliwiającą odświeżenie się po akcji.

Olbrzymim udogodnieniem będzie również wieża do suszenia węży strażackich. Ich konserwacja jest szczególnie ważna, gdyż jeśli po akcji zostają mokre w wozie bojowym, ich pokrycie zaczyna pleśnieć.

- Latem radzimy sobie rozciągając węże na barierkach przed komendą. Zimą korzystamy z kaloryferów w garażu. Nasza nowa wieża zostanie wyposażona w szyb z wyciągarką, co zautomatyzuje i bardzo ułatwi cały proces suszenia – zdradza Piotr Piątkowski.

Dach nad częścią garażową komendy zostanie przebudowany i docelowo będzie dwuspadowy. Zamontowane zostaną również panele fotowoltaiczne, a oświetlenie w całym budynku wymienione na energooszczędne.

Jak zapewnia Piotr Piątkowski prace zostały zaplanowane tak, żeby przez cały czas komenda funkcjonowała bez przeszkód. Strażacy w każdej chwili będą gotowi do niesienia pomocy, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, zmodernizowany i rozbudowany budynek zostanie oddany na początku lipca przyszłego roku.

Rozbudowa komendy nie byłaby możliwa bez wsparcia samorządów miasta i powiatu (przeznaczyły na ten cel po 200 tys. zł), a także wojewody mazowieckiego (400 tys. zł) oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (652 tys. zł). Do projektu dorzuciła się też Komenda Główna PSP (400 tys.) i Komenda Wojewódzka PSP (346 tys. zł).

Sebastian Stępień
sebastian.stepien@sochaczew.pl

A A A
06-11-2019
godz.09:58
 


nadchodzące wydarzenia

piątek, 14.08.2020 r. 2942234 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy