Złodzieje okradają i dewastują schrony

Po miesiącach ciężkiej pracy, sprzątania, pieczołowitego odtwarzania wyposażenia, 1 września br. grupa entuzjastów historii udostępniła zwiedzającym schrony powstałe na terenie naszego miasta w czasie II wojny światowej. Pisaliśmy o tym projekcie i zachęcaliśmy, by w roku obchodów 80. rocznicy Bitwy nad Bzurą odwiedzić sochaczewskie schrony i poznać ten nieznany dotąd fragment lokalnej historii. W czasie, gdy spotykaliśmy się przy grobach bliskich, w internecie pojawił się dramatyczny apel. Oto jego najważniejsze fragmenty.

Choć to czas refleksji, zadumy i wspomnień bliskich, biliśmy się z myślami czy powinniśmy w takim momencie pisać o przyziemnych sprawach. Nie możemy jednak pozostać obojętni wobec złodziei, którzy kolejny raz włamali się do schronów uratowanych przez Fundację Ochrony Zabytków Mazowsza i sochaczewskich miłośników historii naszej małej ojczyzny.

Apelujemy do mieszkańców Lubiejewa, Władysławowa, Kuznocina, ulic Płockiej a zwłaszcza Łowickiej o pomoc w rozpoznaniu złodziei, którzy około trzech tygodni temu okradli schron przy ul. Lubiejewskiej m.in. z instalacji elektrycznej wraz z lampami i bakelitowymi puszkami i przełącznikami a także przedłużaczem. Ostatnio złodzieje włamali się do schronu przy ul. Kątowej, kradnąc lampki halogenowe, lampy zakupione ponownie do okradzionego wcześniej schronu a także przewód elektryczny i całą instalację elektryczną oraz wiele cennych dla nas pamiątek i narzędzi. Prosimy o czujność i przekazywanie wszelkich informacji dotyczących dwóch podejrzewanych o kradzież mężczyzn.

Tylko razem możemy uratować i zachować pamięć o naszych przodkach, o mieszkańcach Sochaczewa i o braciach Franciszkanach z Niepokalanowa, którzy zmuszani byli do ciężkich prac na rzecz niemieckiego okupanta (od red. do budowy schronów zmuszano nie tylko miejscową ludność, ale też zakonników). Nie pozwólmy, by Ci dranie bezkarnie pozbawiali nas, chcących ocalić fragment ciężkiej, okupacyjnej historii Sochaczewa, naszych społecznych marzeń o zrobieniu czegoś dobrego. Nie szczędzimy prywatnego czasu a często i pieniędzy, a Ci ludzie niszczą naszą lokalną historię! Prosimy o pomoc.

Wszelkie informacje mogące pomóc w ustaleniu sprawców kradzieży można przekazywać pod numer tel. 604-594-199.

 

A A A
05-11-2019
godz.09:55
 


nadchodzące wydarzenia

piątek, 14.08.2020 r. 2942278 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy