Odeszli od nas

Jak co roku, w tym szczególnym czasie obchodów Dnia Wszystkich Świętych wspominamy tych, którzy odeszli od nas w minionym roku, a przez lata stanowili ważny element lokalnej społeczności. W ostatnich dwunastu miesiącach pożegnaliśmy m.in. dwoje Honorowych Obywateli Miasta, czy wieloletniego wójta gminy Brochów.

ks. prałat Antoni Jaszczołt (29 listopada)
Honorowy Obywatel Sochaczewa od 2000 roku. W latach 1965-2005 był proboszczem parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sochaczewie-Trojanowie, a potem jej rezydentem. Posługę kapłańską pełnił ponad 60 lat. Był twórcą Pomnika Pamięci znajdującego się przed trojanowskim kościołem. Swoją postawą życiową, pracą na rzecz parafii, serdecznością i otwartością zyskał sympatię całej lokalnej społeczności. Żył 86 lat.

Cecylia Nowacka (8 grudnia)
Pedagog i wychowawca, uczyła m.in. w Szkole Podstawowej nr 1 i Domu Dziecka w Giżycach. Była żoną założyciela szkoły muzycznej w Sochaczewie, Mieczysława Nowackiego. Przez wiele lata czynnie uczestniczyła w kulturalnym życiu naszego miasta, śpiewając m.in. w chórach nauczycielskich oraz Chórze Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiego. Zmarła w wieku 82 lat.

bp. Alojzy Orszulik (21 lutego)
Pierwszy ordynariusz diecezji łowickiej, pełniący ten urząd w latach 1992-2004. Twórca Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu i łowickiego radia Victoria. Kawaler Orderu Orła Białego, uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Biskup Orszulik pełnił posługę kapłańską przez 62 lata. Wielokrotnie odwiedzał nasze miasto, był m.in. stałym gościem Sochaczewskich Spotkań z Chopinem. Odszedł w wieku 90 lat.

Andrzej Fijołek (15 marca)
Doświadczony samorządowiec, wieloletni wójt gminy Brochów pełniący ten urząd w latach 1990-2014. Przez 24 lata wykazywał się bardzo dużym zaangażowaniem w sprawy społeczne, rozwojowe, inwestycyjne pracując dla dobra i na rzecz mieszkańców. Pośmiertnie uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Gminy Brochów. Żył 62 lata.

Jacek Zawadzki (11 maja)
Przedsiębiorca i samorządowiec, radny rady miejskiej I i II kadencji, wiceprzewodniczący sochaczewskiej rady miasta I kadencji. W połowie lat 90’ skupi się na biznesie, założył i przez lata prowadził firmę Elzaw. Miał 70 lat.

Anna Krawczyk (26 maja)
Żona patrona Rodzinnego Rajdu Rowerowego po Ziemi Sochaczewskiej Tadeusza Krawczyka. Od blisko 20 lat była współorganizatorką tej imprezy. Tegoroczny rajd, który odbył się 31 sierpnia, był również memoriałem ku jej pamięci. Pani Anna zginęła w wypadku samochodowym w wieku 80 lat.

Tomasz Sołdaczuk (2 lipca)
Jeden z założycieli sochaczewskiego oddziału Boruta MC Poland oraz długoletni prezes tego klubu motocyklowego. Lokalnej społeczności znany głównie jako organizator wielu imprez i zbiórek charytatywnych, w tym przede wszystkim sochaczewskich odsłon „Motoserca”. Przegrał nierówną walkę w nowotworem w wieku 54 lat.

Kazimierz Najdzik (16 lipca)
Samorządowiec, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Sochaczewie w latach 1999- 2007, wcześniej zastępca dyrektora Rejonu Dróg Publicznych i Dyrekcji Okręgowej Dróg Publicznych w Sochaczewie. Odszedł w wieku 77 lat.

Tadeusz Tomaszewski (16 października)
Honorowy Obywatel Sochaczewa, wybitny pedagog, wieloletni (1953-1986) nauczyciel matematyki w Liceum Ogólnokształcącym im. F. Chopina. W latach 1965-1972 oraz 1978-1986 również wicedyrektor tej szkoły. Dla kilku pokoleń uczniów był autorytetem i niedoścignionym wzorem do naśladowania. Uhonorowany m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł w wieku 87 lat.

Tomasz Grzywacz (21 października)
Zawodnik rugby, który 90-krotnie reprezentował barwy sochaczewskiego Orkana na najwyższym szczeblu rozgrywkowym. W przeszłości otrzymał także powołania do juniorskiej i seniorskiej reprezentacji Polski. Współzałożyciel i aktywny zawodnik Rugby Veterans Orkan Sochaczew. Został odznaczony m.in. Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Rugby. Odszedł w wieku 56 lat.

 

A A A
02-11-2019
godz.13:42
 


nadchodzące wydarzenia

wtorek, 04.08.2020 r. 2930223 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy