Powstanie nowy, piękny fragment miasta

Na polach czerwonkowskich najprawdopodobniej powstanie osiedle mieszkaniowe. Część terenu leżącego przy ul. Olimpijskiej kupiła od miasta firma budująca bloki. Jak widać, Sochaczew staje się coraz atrakcyjniejszym miejscem do życia. Wpływ na to bez wątpienia ma rewitalizacja parków, budowa terenów rekreacyjnych w Chodakowie i nad Bzurą, systematyczne remonty głównych dróg, miliony wydawane na szeroko rozumianą infrastrukturę poprawiającą komfort życia w mieście.

Realizując uchwałę rady miejskiej o przeznaczeniu do sprzedaży należących do samorządu działek stanowiących część pól, ratusz ogłosił stosowny przetarg i ze sprzedaży gruntów uzyskał w sumie 4,46 mln zł. Działki o powierzchni 0,24 hektara i 3,3 hektara nabyła spółka Usługi Sochaczew, której jedynym udziałowcem jest VFM Real Estate – deweloper, który wybudował blok przy ul. Okrzei, a obecnie stawia kilka nowych budynków wielorodzinnych przy ul. Otwartej. Akt notarialny finalizujący transakcję ma zostać podpisany 24 października.

Nabywca nie kryje, że grunty chce przeznaczyć pod budownictwo mieszkaniowe. Zanim jednak spółka wbije pierwszą łopatę, musi uzyskać niezbędne zgody i pozwolenia. Wedle aktualnie obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego, mniejsza z zakupionych działek jest przeznaczona pod drogę dojazdową, a większy grunt pod wielofunkcyjną zabudowę usługową. Taki zapis wyklucza budowę bloków, dlatego inwestor wystąpił do ratusza z wnioskiem o zmianę planu zagospodarowania.

Może się to jednak okazać zbędne, a to za sprawą tak zwanej specustawy lex developer z 2018 roku. W największym skrócie, w oparciu o zapisy specustawy developer może wystąpić z wnioskiem o podjęcie uchwały o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej, jeśli udowodni, że jego zamierzenia nie są sprzeczne ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta. Jednak obowiązujące w tej chwili studium sochaczewska rada uchwaliła 30 grudnia 2002 roku, przez siedemnaście lat dokument zdążył się już w pewnej części zdezaktualizować, dlatego w grudniu 2018 roku radni zobowiązali burmistrza do opracowania nowego studium. Ma ono powstać do końca 2020 roku i uwzględniać zmiany, jakie zachodzą i będą zachodziły w naszym otoczeniu – wpływ Centralnego Portu Komunikacyjnego na rozwój miasta, wpływ nowego mostu na Bzurze na układ komunikacyjnych, zaspokojenie obserwowanego od kilku lat zapotrzebowania na tereny pod zabudowę wielorodzinną.

Jak zapowiada burmistrz Piotr Osiecki, w relacjach z firmą Usługi Sochaczew Sp. z o.o. ratusz będzie działał zgodnie z duchem i przepisami prawa, ale z całą pewnością nie będzie utrudniał inwestorowi działań.

- Pola czerwonkowskie czekały na zagospodarowanie od kilkunastu lat. Budowa osiedla mieszkaniowego nie tylko pozwoliłaby zmniejszyć głód mieszkaniowy, ale dla budżetu miasta oznaczałaby dodatkowe dochody z podatków od nieruchomości. Nowi mieszkańcy to wyższe obroty w sklepach, na stacjach benzynowych, w firmach usługowych. Same korzyści. Sochaczew pięknieje, buduje boiska, place zabaw, tereny rekreacyjne, ma bardzo atrakcyjną ofertę kulturalną i potencjalni nabywcy mieszkań to widzą – mówi Piotr Osiecki.

Burmistrz zauważa, że choćby mieszkańcy terenów przeznaczonych pod lotnisko zaczną szukać dla siebie nowego miejsca do życia, a badania wykazują, że większość nie chce przeprowadzać się daleko. Najbliższe miasta, gdzie zaczną szukać domów i mieszkań, to Grodzisk Mazowiecki, Żyrardów i właśnie Sochaczew. A pola czerwonkowskie to idealne miejsce do życia – tuż obok stadionu, basenu, lodowiska, kilka minut spaceru od centrum handlowego, blisko szkół i przedszkoli. Są świetnie skomunikowane z obwodnicą miasta poprzez ulicę Olimpijską. Na tym terenie można zbudować kilka bloków, stworzyć od podstaw kilkaset  mieszkań. 

- Sochaczewianie od początku chcieli, by zabudowa pól nie była uciążliwa, pozwalała normalnie żyć i odpoczywać mieszkańcom pobliskiego osiedla i wieżowca JW Construction. Osiedle z niską zabudową, sięgającą jedynie kilku kondygnacji, to idealne rozwiązanie. Deweloper na swój koszt zbuduje drogi dojazdowe, parkingi, doprowadzi do budynków wszystkie sieci, posadzi zieleń. Jeśli zrealizuje zamierzenia, powstanie kolejny piękny fragment naszego miasta – podsumowuje burmistrz.

 

A A A
21-10-2019
godz.14:55
 


nadchodzące wydarzenia

wtorek, 04.08.2020 r. 2930268 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy