Nie żyje Tadeusz Tomaszewski

Gdy 16 października wieczorem podzieliliśmy się z mieszkańcami smutną wiadomością o śmierci Tadeusza Tomaszewskiego, wieloletniego nauczyciela matematyki w LO Chopina, od pięciu lat Honorowego Obywatela Sochaczewa, na facebooku ruszyła lawina komentarzy. „Tadzia”, bo tak przez lata nazywano pana profesora, żegnali jego wdzięczni wychowankowie.  

Najcudowniejszy nasz „Tadzio”, wzór wzorów nauczyciela, wspaniały człowiek i cudowny wykładowca, mój najlepszy nauczyciel matematyki, to wielka strata, najlepszy nauczyciel jakiego miałam – to tylko niektóre z zamieszczonych opinii.

Tadeusz Tomaszewski był wychowawcą wielu roczników maturzystów. Wielu późniejszych studentów swoje sukcesy na studiach i w karierze zawodowej zawdzięcza pasji, jaką zaszczepił im wobec królowej nauk. Łączył pasję dla wykładanego przedmiotu z szacunkiem dla uczniów i poczuciem humoru. Wśród uczniów cieszył się niekwestionowanym autorytetem.

Tadeusz Tomaszewski urodził się w 1932 roku w Dachowej. Podczas wojny uczęszczał na tajne komplety, po wojnie został uczniem gimnazjum im. Fryderyka Chopina. W 1949 roku, po uzyskaniu matury, rozpoczął studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Po ukończeniu studiów I stopnia pracował najpierw w liceum w Błoniu, następnie od 1 września 1953 roku rozpoczął pracę w sochaczewskim liceum. Dwukrotnie w latach 1965-1972 i 1978-1986 był wicedyrektorem Liceum im. F. Chopina. Choć przeszedł na emeryturę w 1986 roku, nadal uczył. Wielokrotnie odznaczany i nagradzany za swoją nauczycielską pasję. W 1973 otrzymał nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej, w 1974 r. został powołany na stanowisko Profesora Szkoły Średniej, w 1975 r. otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, w 1981 Medal Komisji Edukacji Narodowej, w 1982 roku Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 1974 roku otrzymał medal 30-lecia PRL a w 1984 roku medal 40-lecia PRL. W 2018 roku przyjął zaproszenie burmistrza i został członkiem Komitetu Honorowego Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości na Ziemi Sochaczewskiej.

Na zawsze pozostał we wdzięcznej pamięci swych wychowanków. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta przyznano mu uchwałą Rady Miasta na sesji w dniu 27 maja 2014 roku. Odebrał go kilka tygodni później, 13 czerwca, w czasie uroczystej sesji rady miasta zwołanej z okazji Święta Mieszkańców – Dni Sochaczewa 2014. Wraz z nim honorowe obywatelstwo odebrali też Maria Gołkowska i Jan Kopeć, kolejni legendarni sochaczewscy nauczyciele. Jak powiedział wówczas dyrektor ZSO im. Fryderyka Chopina Dariusz Miłkowski, uhonorowanie tych trzech wybitnych postaci, to święto całej sochaczewskiej oświaty.

Tadeusz Tomaszewski zmarł 16 października. Miał 87 lat.

Msza żałobna za Jego duszę odprawiona zostanie w sobotę 19 października o godzinie 12.00 w kościele św. Wawrzyńca. Spocznie w rodzinnym grobie na cmentarzu w Kozłowie Biskupim.

 

 

A A A
17-10-2019
godz.08:20
 


nadchodzące wydarzenia

wtorek, 04.08.2020 r. 2930285 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy