Wspomnienie koncertu
wiadomość pochodzi z:  „Ziemia Sochaczewska”

To będzie doskonała okazja, by przenieść się w czasie o 190 lat, poczuć klimat koszarowego życia, poznać broń z tego okresu, dowiedzieć się czegoś więcej o generale Szembeku i artystycznym wydarzeniu, jakie za jego sprawą miało miejsce w Sochaczewie w sierpniu 1830 roku. Na zaproszenie generała z koncertem wystąpił wówczas Fryderyk Chopin.

18 sierpnia w parku Chopina u zbiegu ulic Traugutta i Warszawskiej, oraz w pobliskim muzeum ziemi sochaczewskiej, odbędzie się impreza historyczna pod wspólnym tytułem „W obozie generała Szembeka”. Obozowisko powstanie na terenie parku, natomiast w muzeum zaplanowano dwa wykłady tematyczne.

- W wydarzeniu wezmą udział rekonstruktorzy z grup Stowarzyszenie Artylerii Dawnej Arsenał i zaproszeni przez nich inni rekonstruktorzy okresu powstania listopadowego, a także Grupa Strzelectwa Historycznego Czarna Kompania. W parku zwiedzający będą mieli okazję obejrzeć obóz wojsk Królestwa Polskiego oraz rekonstruktorów Wojska Polskiego z lat 1830-1831. Otworzymy tam wystawę sprzętu artyleryjskiego, goście poznają mundury sprzed niemal dwóch wieków, będą też pokazy wojskowości polskiej z lat 1830–1831. Warto przyjść i wraz z rodziną miło spędzić czas na poznawaniu historii tego wyjątkowego na mapie miasta miejsca – zachęca naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta Joanna Niewiadomska-Kocik.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa artylerii dawnej, kolejny raz zagości także wystawa „Okno Sztuki” Marcina Hugo-Badera. Pod pomnikiem Chopina stanie warta złożona z żołnierzy Królestwa Polskiego.

Nie bez przyczyny park u zbiegu ulic Warszawskiej i Traugutta nosi imię Chopina. Z tym miejscem związane jest ciekawe wydarzenie, które miało miejsce 29 sierpnia 1830 roku. Wówczas generał Piotr Szembek, którego obóz znajdował się najprawdopodobniej w budynkach dawnego klasztoru dominikanek, zaprosił 20-letniego Chopina, aby ten dał tu koncert na fortepianie. Chopin zagrał swoje kompozycje, m.in. adagio z koncertu fortepianowego f-moll. Kompozytor opisuje występ w swym liście do Tytusa Woyciechowskiego z 31 sierpnia 1830 roku. Fryderyk Chopin i generał Piotr Szembek nigdy więcej po koncercie w Sochaczewie już się nie spotkali. Chopin niedługo po tym wydarzeniu zamieszkał we Francji, a generał ze swym 1 pułkiem strzelców pieszych wyruszył w nocy z 2 na 3 grudnia 1830 r. z Sochaczewa do Warszawy na ratunek powstaniu listopadowemu.

Daniel Wachowski
daniel.wachowski@sochaczew.pl

 

A A A
13-08-2019
godz.17:30
 


nadchodzące wydarzenia

środa, 05.08.2020 r. 2930727 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy