Dzień inwalidy u seniorów

 

Wydarzeniem inicjującym ustanowienie dnia inwalidy była katastrofa górnicza z 8 sierpnia 1956 roku w kopalni węgla kamiennego Bois du Cazier w Marcinelle w Belgii, w wyniku której śmierć poniosło 262 górników pochodzących z 12 krajów, a część doznała poważnych obrażeń, w konsekwencji czego została inwalidami.

Ten szczególny dzień postanowili uczcić sochaczewscy seniorzy. W tym celu zebrali się 10 kwietnia w Sochaczewskim Centrum Kultury w Boryszewie.

Przybyłych tego dnia gości, m.in. naczelnik Wydziału Sportu i Organizacji Pozarządowych Agatę Kalińską, dyrektora SCK Artura Komorowskiego, przewodniczącą Stowarzyszenia „Włókienko” Halinę Kuzińską, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Jadwigę Urbaniak powitała przewodnicząca sochaczewskiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Maria Sadowska. W sali widowiskowej SCK zgromadzili się licznie seniorzy z terenu Sochaczewa i okolic.

Ważnym elementem spotkania był wykład przygotowany przez sochaczewskich policjantów, asp. sztab. Pawła Rymkiewicza, sier. sztab. Izabelę Pajek, mł. asp. Marię Anyszewską na temat bezpieczeństwa i szerzących się w ostatnim czasie oszustw tzw. „metodą na wnuczka”. Policjanci uczulali zebranych o wybiegach stosowanych przez oszustów. Podawali też z życia wzięte przykłady osób, które przez nieuwagę straciły oszczędności życia.

Tego dnia zaprezentowała się także kierowana przez Jolantę Kawczyńską Scena Seniora. Artyści wystąpili w słowno-muzycznym przedstawieniu z autorskimi tekstami. Swoje wiersze wyrecytowali przy tej okazji Włodzimierz Brzeziński i Kazimierz Kamiński. (seb)

 

A A A
10-04-2019
godz.08:43
 


nadchodzące wydarzenia

piątek, 29.05.2020 r. 2852905 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy