Nadwiślańskie klimaty
wiadomość pochodzi z:  „Ziemia Sochaczewska”

17 listopada w Sochaczewskim Centrum Kultury w Boryszewie odbył się wernisaż wystawy „Nadwiślańskie inspiracje”.  To już trzecia w tym sezonie artystycznym wystawa prezentowana w odnowionej niedawno Galerii ZeDeK. Tym razem pokazane zostały obrazy pań, biorących udział w zajęciach rysunku i malarstwa prowadzonych w SCK przez Ewę Kubeł - Zielińską.

„Nadwiślańskie inspiracje” to poplenerowa wystawa obrazów powstałych głównie w trakcie pleneru malarskiego w Ładach nad Wisłą, który odbył się w lipcu tego roku.  Jest to zbiór blisko 50 prac, których autorkami są: Blanka Krzemińska, Bożena Kalkowska, Katarzyna Kwiatkowska i Dagmara Pazgrat. Większość obrazów namalowana została podczas kilkudniowego pobytu pań nad Wisłą, ale są też takie, które powstały później, już w pracowni, w ramach wspomnień urokliwych nadrzecznych krajobrazów. Malarkom fantastycznie udało się uchwycić piękno nadwiślańskich terenów i przekazać malowniczy i zwiewny charakter tamtejszych krajobrazów. Panie poświęciły dużo uwagi, by wiernie przekazać walory zakątków nad Wisłą, co widać w każdym szczególe zaprezentowanych na wystawie obrazów. Widać na nich m.in. wierzby, lasy łęgowe, kwiaty, charakterystyczne łachy i malownicze  zakola rzeczne. Prace bardzo spodobały się gościom przybyłym na wernisaż. Po uroczystym otwarciu wystawy podchodzili do autorek obrazów, by podpytać o techniki malarskie i okoliczności powstałych prac. Długie, ciekawe rozmowy przy kawie, herbacie i słodkościach trwały do późnego wieczora. Ci, którzy nie mogli pojawić się na wernisażu, mają jeszcze możliwość obejrzenia „Nadwiślańskich inspiracji”. Ekspozycja obrazów dostępna jest w galerii ZeDeK przez dwa najbliższe tygodnie.

Autorki, zapraszając do oglądania wystawy, zgodnie stwierdziły, że malowanie w plenerze, bezpośrednio z natury, jest dużo trudniejsze niż malowanie w pracowni, ale też dużo bardziej ekscytujące. To tak jak z muzyką graną na żywo. Dostarcza ona zupełnie innych bodźców zarówno twórcom, jak i słuchaczom, w porównaniu do dźwięków odtwarzanych z płyt. Mogli się o tym przekonać goście Klubu Kontrast w trakcie Filmowego Jam Session, który odbył się tuż po wernisażu. Tym razem zeprezentowany został film „Gabinet doktora Caligari”, a muzycy, ilustrując dźwiękami granymi na żywo obraz niemego filmu, kolejny raz udowodnili, że twórczość, która powstaje na żywo, dostarcza wyjątkowych, niepowtarzalnych emocji.

Iza Strzelecka

A A A
20-11-2018
godz.10:09
 


nadchodzące wydarzenia

piątek, 29.05.2020 r. 2852928 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy