Sochaczew będzie miał Ławkę Niepodległości

Najpóźniej do końca roku na pl. Kościuszki pojawi się Ławka Niepodległości. Nasze miasto włączyło się do projektu Ministerstwa Obrony Narodowej, upamiętniającego setną rocznicę odzyskania państwowości przez nasz kraj.

Program budowy multimedialnych Ławek Niepodległości to odpowiedź na sygnały od samorządów, które chcą upamiętnić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Każda z ławek będzie miała walory edukacyjne oraz praktyczne. Przysiadając na niej podczas spaceru po mieście, będzie można poznać kluczowe informacje dotyczące wydarzeń z 1918 roku, również w odniesieniu lokalnym. Dzięki sochaczewskiej Ławce Niepodległości wysłuchać będzie można dwóch tekstów. Pierwszy z nich przygotowany będzie przez Muzeum Narodowe, drugi stanowić będą wspomnienie Jana Wojdy z walk o Sochaczew. Duży nacisk postawiono na nowoczesność – pomniki będą posiadać fotokody QR umożliwiające pobranie powyższych materiałów.

Jak mówi Marta Rosiak, autorka zwycięskiego projektu ławki, historia polskiej niepodległości jest pisana na bieżąco, przez nowe pokolenia Polek i Polaków. - Forma i kolor ławki nawiązuje do czystej kartki papieru, na której zapisane jest ręką marszałka słowo „Niepodległa”.  (ap)

A A A
25-10-2018
godz.13:32
 


nadchodzące wydarzenia

piątek, 29.05.2020 r. 2852934 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy