„Obronić miasto” - dokładny program dwudniowego widowiska

OBRONIĆ MIASTO, największa w tym roku impreza plenerowa w naszym mieście – już za kilka dni. Do Sochaczewa zjedzie kilka tysięcy gości obserwujących rekonstrukcję walk o miasto z 1939 roku (po raz pierwszy z udziałem samolotów), uruchomione zostanie Muzeum Polowe, nie zabraknie też widowiskowych pokazów uzbrojenia itp.

Ubiegłoroczna rekonstrukcja walk o Sochaczew, jakie toczyły się we wrześniu 1939 roku, przyciągnęła na pola czerwonkowskie kilkanaście tysięcy widzów. Widowisko „Miasto w ogniu”, plan filmu kręconego przez B. Wołoszańskiego, pokazy i wystawy w muzeum polowym oraz wieczorne koncerty zespołów obejrzało nie tylko wielu sochaczewian, ale też miłośnicy historii, przewodnicy wycieczek, nauczyciele historii niemal z całej Polski. W tym roku rekonstrukcja walk nosi tytuł „Obronić Miasto” i podobnie jak ubiegłoroczna zapowiada się imponująco. 130 rekonstruktorów, czołgi, samoloty, karabiny, wybuchy, płonące makiety domów… To wszystko już 15 września.

 

PROGRAM OBCHODÓW

 

14 września – piątek

9.00 - złożenie kwiatów na grobie majora Feliksa Kozubowskiego, dowódcy II/ 18 pp, przez delegację władz, kwatera WP na cmentarzu przy ul. Traugutta.

Feliks Kozubowski to legendarny dowódca II batalionu 18 pułku piechoty broniącego Sochaczew przed niemieckim natarciem. We wrześniu 1939 roku bohatersko stawił czoło znacznie silniejszemu przeciwnikowi. W kilka dni jego batalion stracił 80% stanu osobowego. Zginął 15 września na przeprawie pontonowej przez Bzurę. Pochowany razem ze swoimi żołnierzami na cmentarzu parafialnym przy ul. Traugutta. Odznaczony Krzyżem Walecznych i Złotym Krzyżem Zasługi.  

 

10.00 – Msza polowa na cmentarzu żołnierzy WP w Sochaczewie -Trojanowie.

 W programie uroczystości:


  • rys historyczny dotyczący walk nad Bzurą w 1939 roku
  • wprowadzenie pocztów sztandarowych
  • hymn państwowy
  • wystąpienie burmistrza Sochaczewa Piotra Osieckiego
  • msza polowa odprawiona przez proboszcza parafii NNMP w Trojanowie ks. Kazimierza Wojtczaka
  • program artystyczno-patriotyczny „Musimy Pamiętać” w wykonaniu uczniów Gimnazjum Nr 2
  • Apel Poległych prowadzony przez Muzealną Grupę Rekonstrukcji Historycznych
  • salwa honorowa (kompania reprezentacyjna JW. w Bielicach)
  • złożenie wiązanek i kwiatów pod pomnikiem poległych (cmentarz) oraz przed Pomnikiem Pamięci przed kościołem w Trojanowie

 

18.00 - Wieczorne widowisko światło – dźwięk - „Zajęcie Sochaczewa przez II Batalion 18 pułku piechoty” - pola czerwonkowskie.

Wyjątkowy pokaz prezentujący pole bitwy w nocnej scenerii. Głównym źródłem światła będą ogniska, płonące stogi siana, specjalnie zbudowane makiety zabudowy. Specjaliści od pirotechniki zapewnią widzom dodatkowe bodźce, gdyż co chwilę na polu bitwy wybuchać będą „bomby i pociski”. Wystrzałom karabinów maszynowych towarzyszyć mają błyski stroboskopów. Całość zamknie dobrana odpowiednio muzyka płynąca z głośników rozmieszczonych wokół pola bitwy.

- Po raz pierwszy będzie można zobaczyć w Sochaczewie widowisko po zmroku - coś zupełnie innego niż przy świetle dziennym. To bardziej obrazy na tle palących się ognisk, niż jedno ciągłe przedstawienie. Niezwykle ciekawe – zachęca Jacek Haber z Fundacji Wojskowości Polskiej.

 

 15 września – sobota

10.00 – Park Historyczny - wystawy plenerowe i pokazy sprzętu wojskowego z okresu Bitwy nad Bzurą 1939 r. - pola czerwonkowskie.

W sobotę, u zbiegu ulic Olimpijskiej i Piłsudskiego, otwarte zostanie muzeum polowe prezentujące m.in. wojenny rynsztunek, dawny sprzęt i mundury. Tzw. „dioramy” zaprezentuje kilka grup rekonstrukcyjnych. Zobaczymy m.in. żołnierzy września 1939 roku, sprzęt bojowy, pojazdy pancerne, broń.

- W muzeum polowym zaprezentujemy m.in. samochód pancerny wz. 34, armatę polową wz. 1902, armatę bofors wz. 1936, motocykle, niemiecki samochód pancerny "Adler", czołg Panzer II oraz niemiecką armatę przeciwpancerną PAK 36 – wylicza Jakub Wojewoda z Muzealnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej.

Muzeum polowe zaprasza od 10.00 do 16.00.

 

13.00 - 14.00 - Cykl pokazów historycznych pt. „Sylwetki bohaterów”  Bitwy nad Bzurą 1939 r., pola czerwonkowskie. 

           13.00 -  kapitan Ludwik Głowacki – „Pogromca czołgów- Ruszki 1939 r.”.

Odtworzone zostanie symboliczne pole walki pod Ruszkami, gdzie 16 września 1939 toczyły się boje polskiej baterii artylerii z czołgami niemieckimi. Żołnierze pod dowództwem kapitana Ludwika Głowackiego zniszczyli 22 czołgi niemieckie, kilkadziesiąt motocykli i ciężarówek.  

           14.00 – Generał Stanisław Grzmot - Skotnicki - „Ostatni bój generała – Tułowice 1939 r.”.

Po przeprawie nad Bzurą, rano 18 września, w lasach pod Radziwiłką generał zebrał do ostatniego boju zrezygnowanych żołnierzy z rozbitych oddziałów polskich. Ruszył na czele ok. 400 osobowego oddziału. Poprowadził ich do ostatniego boju o przebicie się przez Puszczę Kampinoską do Warszawy. Zginął wieczorem 18 września w Tułowicach. Tam też, przy głównej drodze, znajduje się poświęcony mu obelisk. Niemal zawsze na pomniku leżą świeże kwiaty…

 

15.00 – Główne widowisko historyczne  „Obronić Miasto - Sochaczew 1939 r.- pola czerwonkowskie.

W inscenizacji weźmie udział 130 rekonstruktorów w historycznym umundurowaniu polskim i niemieckim. Zobaczymy broń ręczną i maszynową z tamtych lat, a polem walki wstrząśnie ponad 100 wybuchów pirotechnicznych.

- Będą niemieckie czołgi Panzerkampfwagen II, podstawowe czołgi Werhmachtu w 1939 roku, których blisko 1000 walczyło w kampanii wrześniowej. Będą samochody pancerne wz. 34 i kfz. 13 - dwóch przeciwników z oddziałów rozpoznawczych obu walczących armii. Na polu bitwy pojawi się armata wz.02 zwana prawosławną z racji rosyjskiego rodowodu. W takie armaty były wyposażone dywizjony artylerii konnej tak znakomicie walczące nad Bzurą w 1939 roku. Będą armaty przeciwpancerne wz. 36 Boforsa, znakomita broń przeciwpancerna, której niestety mieliśmy w 1939 roku za mało. Po raz pierwszy nad Sochaczewem zobaczymy samoloty pozorując walkę powietrzną – zachęca Jacek Haber z Fundacji Wojskowości Polskiej.

Rekonstrukcję obrony Sochaczewa w 1939 roku przygotowują: Burmistrz Miasta Sochaczew Piotr Osiecki, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą wspólnie z twórcami organizowanej przez kilka lat w Brochowie „BZURY”: Pawłem Rozdżestwieńskim z fundacji Polonia Militaris, Jackiem Habrem z Fundacji Wojskowości Polskiej oraz szefem Muzealnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej Jakubem Wojewodą. 

 

KONCERT (16.15 - 19.15)

Obronić Miasto to nie tylko rekonstrukcja walk i pokazy wojskowe, ale też rozrywka, stąd w programie imprezy koncert aż trzech miejscowych zespołów. Na Polach Czerwonkowskich ustawiona zostanie scena, na której w sobotę, po rekonstrukcji, wystąpią NO PACK (16.15-17.00), OPEN DAY z Miejskiego Ośrodka Kultury w Chodakowie (17.00 – 18.00) oraz znana już doskonale z koncertów na Dniach Sochaczewa czy imprezach Sochaczewskiego Lata formacja THE ROOTLES (18.00 – 19.15).

NO PACK powstał w Teresinie w sierpniu 2011 roku, jego założycielem jest Jakub Kamiński, gitarzysta - instruktor muzyczny Teresińskiego Ośrodka Kultury - weteran Żyrardowskiego ruchu artystycznego (Fart, The Town). Inspiracją do powstania grupy był udział i wygrana Mai Kapłon w lokalnym festiwalu młodych talentów "Mrowisko" w Teresinie. Podobieństwa    w postrzeganiu muzycznej rzeczywistości były zaczątkiem współpracy oraz myśli o stworzeniu zespołu. Skład grupy No Pack tworzą Maja Kapłon - wokal, Jakub Kamiński - gitara elektryczna, Mateusz Śliwiński - gitara elektryczna, Radek Jaworski - perkusja oraz Karol Filipiak - gitara basowa. No Pack ma na koncie zarówno koncerty w klubach jak i na dużych scenach oraz udział w ogólnopolskich festiwalach.

Formacja OPEN DAY to grupa wokalna skupiona wokół Miejskiego Ośrodka Kultury w Chodakowie. Wiosną ruszył tam projekt pod nazwą "Sochaczew Rozśpiewany", który miał przyciągnąć ( i przyciągnął) młodych, utalentowanych wokalistów, zachęcić ich do szkolenia głosu, przygotowania spektaklu muzycznego. Po kilku miesiącach prób grupa ma już opracowany repertuar niemal na każdą okazję. Śpiewa przeboje z gatunku pop, ballady rockowe, a nawet pieśni patriotyczne. Sobotni występ nosi tytuł „Zakazane piosenki”, a podczas godzinnego koncertu usłyszymy m.in. popularną w czasie okupacji niemieckiej piosenkę „Siekiera motyka”, „Boso” z repertuaru grupy Zakopower, „Już nie ma dzikich plaż” Ireny Santor, „Krakowski spleen” Kory,  kilka przebojów Anny Jantar. Opracowanie muzyczne – Piotr Milczarek, scenografia – Katarzyna Szadkowska, reżyseria – Anna Sobkowicz – Folle.

THE ROOTLESS to sochaczewski zespół grający muzykę rockową, alternatywną, covery. Po raz pierwszy na dużej scenie wystąpił w ub. roku, podczas Sochaczewskiego Lata. Jak mówi gitarzysta i wokalista grupy Bartłomiej Orliński, nazwa powstała nie przez przypadek, ponieważ The Rootless („Bez korzenia”), oznacza w pewnym stopniu to, co grają. Nie trzymamy się żadnych określonych rzeczy czy reguł, tworzymy jak potrafimy, co nam w sercu gra. Próbujemy stworzyć coś własnego. W twórczym działaniu inspirują nas m.in. Red Hot Chili Peppers, Foster,  The People, The Cure, The Beatles, Nigtwish czy Myslovitz. Każdy z nas słucha innego rodzaju muzyki, dlatego na scenie prezentujemy coś specyficznego. Zespół napisał kilkanaście własnych utworów, który wystarczyłyby na autorską płytę, ale dziś na koncertach grają tylko pięć swoich kawałków. Reszta to covery alternatywnych zespołów. Skład zespołu trochę się zmieniał przez 2 lata istnienia grupy. Obecnie The Rootless tworzą: Maciej Pakoca - saksofon/wokal; Daniel Kosk - gitara basowa; Patryk Malinowski – perkusja; Bartłomiej Orliński - gitara elektryczna/wokal.

 

DODATKOWE ATRAKCJE

W sobotę na Polach Czerwonkowskich nie zabraknie też atrakcji dla dzieci i młodzieży, dlatego na imprezy warto przyjść z całą rodziną. Będą stoiska handlowe, pamiątki militarne, przejażdżki kucykiem, duże wesołe miasteczko, nie zabraknie również czegoś dla smakoszy kuchni polowej. Na polach wyznaczona zostanie duża strefa cateringu, a tam m.in. smakowite mięso z rusztu, zimne napoje. Firma zadba o odpowiednią ilość ławek, stołów i parasoli, by każdy mógł usiąść, miło spędzić czas. Sobotnia impreza na polach czerwonowskich będzie miała charakter wielkiego, rodzinnego pikniku z historią w tle.

O dobry odbiór widowiska zadba firma JUTEX z Sochaczewa, która ostatnio zmieniła profil działalności i obecnie skupia się na wynajmie ekranów LED. Można je spotkać w strefach kibica, na meczach, dużych koncertach i imprezach plenerowych.

- Ekrany LED to bardzo dobra jakość obrazu i super dźwięk. Jutex za darmo ustawi na polach duży ekran, by nawet osoby stojące w dalszych rzędach dobrze widziały przebieg rekonstrukcji. To prezent od firmy dla sochaczewian – podkreśla R. Małolepszy.

ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU – REJON PÓL CZERWONKOWSKICH

Główne imprezy związane z rekonstrukcją obrony Sochaczewa odbędą się na Polach Czerwonkowskich, dlatego w piątek i sobotę ulica Olimpijska na dużym fragmencie zostanie wyłączona z ruchu. Ponieważ to droga lokalna, o niezbyt dużym natężeniu ruchu, nie przewiduje się żadnych, specjalnie wyznaczonych objazdów. Przez dwa dni ruch z Olimpijskiej przejmie ulica Warszawska.

- Samochodem nie wjedziemy na odcinek Olimpijskiej pomiędzy ulicą Piłsudskiego a Kusocińskiego. Bariery zagradzające wjazd z obydwu stron ustawione będą w piątek, 14 września o godz. 15.00, a zdjęte w sobotę, 15 września o godzinie 22.00 – wyjaśnia Naczelnik Wydziału Promocji i Aktywizacji UM Robert Małolepszy.

Ruch ulicą Kusocińskiego obywać się będzie w obydwie strony, ale na skrzyżowaniu z Olimpijską kierowcy skręcą jedynie w lewo, a służby porządkowe i znaki skierują pojazdy na obwodnicę Sochaczewa.

 

PARKINGI

Na Polach Czerwonkowskich wyznaczony zostanie duży parking, na kilkaset samochodów. Kierowcy skręcający z obwodnicy w ulicę Olimpijską, na wysokości ulicy Kusocińskiego będą mogli skręcić w lewo na parking utworzony przy bocznicy kolejowej magazynów.

 

BASEN W WEEKEND CZYNNY

14 września zakończy się przegląd techniczny basenu ORKA. Jak zawsze, tuż po wakacjach, ekipy techniczne naprawiają drobne usterki, sprawdzają działanie urządzeń, aby przez kolejne 11 miesięcy basen mógł funkcjonować bez przeszkód.

- Oczywiście zachęcam do korzystania z basenu. ORKA będzie czynna od 15 września, ale by popływać lepiej w sobotę na basen przyjść piechotą. Tego dnia ulica Olimpijska na dużym fragmencie zostanie wyłączona z ruchu – mówi dyr. MOSiR-u Mieczysław Głuchowski. 

 

AKREDYTACJE DLA MEDIÓW

Ratusz przygotuje specjalną strefę dla dziennikarzy i fotoreporterów zainteresowanych relacjonowaniem sobotniej rekonstrukcji. Akredytacje przyjmujemy drogą mailową pod adresem promocja@sochaczew.pl Wystarczy wskazać imię i nazwisko dziennikarza, telefon kontaktowy i nazwę redakcji. Identyfikatory można odbierać osobiście w Wydziale Promocji i Aktywizacji UM, do czwartku 13 września włącznie (pokój 426, III piętro), lub bezpośrednio podczas sobotniej imprezy (w strefie dla prasy, obok trybuny VIP)

 

KALENDARIUM OBRONY SOCHACZEWA

Sochaczew w ciągu naszych dziejów dzięki swemu położeniu stanowił strażnicę obronną strzegąca przeprawy przez Bzurę. Był ważnym punktem strategicznym we wszystkich nam znanych działaniach wojennych a także w Bitwie nad Bzurą. W pierwszych dniach kampanii wrześniowej 1939r. dwie polskie armie „Poznań” i „Pomorze”, maszerując z Wielkopolski i Pomorza ku Wiśle zostały wyprzedzone na drodze odwrotu przez wojska niemieckie prące ku Warszawie.

Chcąc zapewnić sobie swobodę manewru w kierunku Warszawy, jej obrony i dalszych działań w głębi kraju, dowódca armii „Poznań” gen. dyw. Tadeusz Kutrzeba zwrócił się do Naczelnego Wodza z propozycją wykonania zwrotu zaczepnego na skrzydło 8 armii niemieckiej. 8 września Naczelne Dowództwo wyraziło zgodę na wykonanie manewru zaczepnego siłami obu armii. Zapoczątkowało to wielką, bliska dwa tygodnie trwającą bitwę wzdłuż Bzury od Łęczycy aż po jej ujście do Wisły oraz północne przedpola stolicy.

Po stronie niemieckiej w bitwie tej udział wzięły: 8 i 10 armia z grupy armii „Południe”, jednostka z grupy armii „Północ” oraz lotnictwo 1 i 4 floty powietrznej. W szczytowym momencie walk blisko 1/3 sił niemieckich skupiła się nad Bzurą. Sochaczew w tej bitwie odegrał znaczącą rolę albowiem stanowił dogodne miejsce przeprawy przez Bzurę i do jego utrzymania wyznaczono II batalion 18 pułku piechoty przy wsparcie II dywizjonu 26 pułku artylerii lekkiej z 26 Dywizji Piechoty armii „Poznań”.

 

12 WRZEŚNIA

* o zmierzchu wyjazd II batalionu 18 pułku piechoty samochodami ciężarowymi z rejonu Żychlina

13 WRZEŚNIA

*  o świcie II batalion 18 pułku piechoty i II dywizjon 26 pułku artylerii lekkiej w Sochaczewie

* zajęcie pozycji obronnych przez 4, 5 i 6 kompanię II/18 pp

* miasto ostrzeliwane zmasowanych ogniem artylerii niemieckiej 19 Dywizji Piechoty

* natarcie niemieckiej 19 Dywizji Piechoty i 4 Dywizji Pancernej z doborowym pułkiem SS-Leibstandarte „Adolf Hitler” na 4, 5 i 6 kompanię

* około północy silne natarcie przeważających sił niemieckich zmusza II batalion do wycofania się na zachodni brzeg Bzury

14 WRZEŚNIA

* zwrot batalionu z miejscowości Kąty na rozkaz dowódcy piechoty dywizyjnej płk. Tadeusza Parafińskiego do przeciwnatarcia na Sochaczew

* 2 batalion osiąga przedmieście miasta w ciągłym ogniu broni ręcznej i maszynowej

* walka o Sochaczew i odzyskanie poprzednio zajmowanych stanowisk przy wsparciu 5 baterii II/26 PAL dowodzonej przez porucznika Andrzeja Doroszewskiego

* Niemcy rzucają do walki przeważające siły piechoty, czołgów, artylerii 4 Dywizji Pancernej i SS-Leibstandarte „Adolf Hitler”

* zepchnięcie oddziałów polskich w głąb płonącego miasta

* kontratak i odzyskanie części uprzednio zajmowanych pozycji obronnych

* resztki pododdziałów II/18pp bronią się w ruinach płonącego miasta

15 WRZEŚNIA

* o świcie natarcie niemieckie na pozycję 4 i 5 kompanii

* śmierć porucznika Mariana Himmla, dowódcy 4 kompanii

* z rozkazu dowódcy II batalionu, majora Feliksa Kozubowskiego, wyczerpane resztki obrońców wycofują się z miasta na zachodni brzeg Bzury

* walka o przejście do Bzury i forsowanie jej pod ostrzałem niemieckiej artylerii i ciężkich karabinów maszynowych

* 5 bateria II/26 PAL ogniem zaporowym powstrzymuje atak nieprzyjaciela

* Śmierć dowódcy batalionu majora Feliksa Kozubowskiego, kierującego odwrotem rozbitych oddziałów na zniszczonym moście pontonowym

* W godzinach popołudniowych Niemcy opanowują Sochaczew

16 WRZEŚNIA

* Do godziny 16.00

5 bateria II/26 PAL wielokierunkowym ogniem swych dział nie pozwala Niemocom na osiągnięcie zachodniego brzegu Bzury

W walkach o Sochaczew II batalion został zdziesiątkowany. Liczby zabitych, rannych, zaginionych podoficerów i szeregowych tego batalionu oraz 5 baterii II/26 pułku artylerii lekkiej nie udało się ustalić. Według przybliżonego szacunku ogólne straty wyniosły 80% stanu. Bitwa o Sochaczew i przeprawę w tym miejscu na Bzurze4, trwała 3,5 doby. Czas jej prowadzenia (poza Warszawą, Helem czy Westerplatte) walcząc o jedno miasto, był najdłuższym w całej kampanii wrześniowej 1939r.

Dzięki poświęceniu i odwadze obrońców Sochaczewa a zwłaszcza 5 baterii, która uniemożliwiła Niemcom na szybką przeprawę przez Bzurę, część armii „Poznań” sforsowała Dolną Bzurę i poprzez Puszczę Kampinoską dotarła do Warszawy.

źródło: Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą

 

Regulamin Imprezy Masowej pod nazwą „Obronić Miasto” 15.09.2012

Rozdział I

1. Niniejszy regulamin (zwany dalej  „Regulaminem”) został wydany na podstawie   przepisów ustawy z dnia 20.03.2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych, (Dz. U. Nr 62 poz. 504)., (zwanej dalej „ustawą”) oraz na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego.

2. Regulamin jest wydany przez organizatora imprezy Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola bitwy nad Bzurą oraz Gminę Miasto Sochaczew , zwanego dalej „Organizatorem”.

W związku z organizacją imprezy pt.”Obronić Miasto” odbywającej się na Polach Czerwonkowskich  przy ul. Olimpijskiej w Sochaczewie.

3. Regulamin kierowany jest do wszystkich osób, które w czasie trwania imprezy będą   przebywały na terenie, na którym przeprowadzana jest Impreza. Każda osoba przebywająca na tym terenie w czasie trwania Imprezy zobowiązana jest stosować się do postanowień niniejszego Regulaminu.

4. Celem Regulaminu jest zapewnienie bezpieczeństwa imprezy poprzez określenie zasad zachowania się osób obecnych na imprezie i korzystania przez nie z terenu, na którym przeprowadzona jest Impreza, a także urządzeń znajdujących się na nim.

5. Użyte w regulaminie określenia mają następujące znaczenie:

* Ustawa – oznacza ustawę z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. Nr 62 poz. 504);

* „Służby Porządkowe i Informacyjne” - oznacza powołane przez Organizatora osoby, w tym pracowników agencji ochrony lub mienia, legitymujących się identyfikatorem, do dbania o bezpieczeństwo osób uczestniczących w imprezie. Członkowie służb porządkowych i informacyjnych posiadają identyfikatory umieszczone w widocznym miejscu zawierające: nazwę wystawcy, numer identyfikacyjny, wizerunek twarzy, okres ważności, pieczęć i podpis wystawcy;

* „Teren imprezy” - oznacza miejsce (obszar) na   którym przeprowadzana jest impreza lub inne miejsce, na które Impreza może zostać przeniesiona z ważnych powodów i podane do publicznej wiadomości przed Imprezą;

* „Uczestnik Imprezy” - oznacza osobę uczestniczącą w imprezie „Obronić Miasto”.

 

Rozdział II

6. Wstęp na teren imprezy jest wolny i przysługuje wszystkim osobom zainteresowanym  wydarzeniem.

7. Zabrania się wnoszenia i posiadania w trakcie imprezy:

  - broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów,

  - materiałów wybuchowych,

  - wyrobów pirotechnicznych,

  - materiałów pożarowo niebezpiecznych,

  - napojów alkoholowych,

  - środków odurzających lub substancji psychotropowych.

8. Ponadto zakazuje się wprowadzania psów i innych zwierząt na teren imprezy oraz prowadzenia bez autoryzacji Organizatora jakiejkolwiek działalności handlowej lub innej  mającej charakter zarobkowy .

9. Organizator imprezy może odmówić wstępu na imprezę oraz przebywania na niej osobom:

1) znajdującym się pod widocznym wpływem alkoholu, środków odurzających, psychotropowych lub innych podobnie działających środków

2) posiadającym broń lub inne niebezpieczne przedmioty, materiały, wyroby, napoje, środki lub substancje.

3) zachowującym się agresywnie, prowokacyjnie albo w inny sposób stwarzającym zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku imprezy.

10. Uczestnicy imprezy oraz wszystkie inne osoby, które znajdują się na terenie imprezy zobowiązane są stosować się do poleceń służb porządkowych i informacyjnych, w tym kierownika do spraw bezpieczeństwa. Odmowa zastosowania się do tych poleceń może wynikać wyłącznie z uwagi na ich sprzeczność z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.

11. Osoby małoletnie uczestniczą w imprezie na wyłączną odpowiedzialność osób, które sprawują nad nimi pieczę.

 

Rozdział III

12. Organizator zapewnia bezpieczeństwo osobom obecnym na imprezie oraz porządek   podczas trwania Imprezy, poprzez m.in.:

1) służby porządkowe  i służby informacyjne wyróżniające się elementami ubioru;

2) powołanie kierownika do spraw bezpieczeństwa, kierującego służbami porządkowymi i informacyjnymi, organizującego ich pracę;

3) udostępnienie pomocy medycznej oraz zaplecza higieniczno-sanitarnego.

13. Organizator w zakresie określonym ustawą i przepisami wykonawczymi jest uprawniony do utrwalania imprezy, a w szczególności zachowania osób, za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk.

14. Organizator utrwala również przebieg imprezy dla celów dokumentacji oraz promocji lub reklamy imprezy i imprez w przyszłych latach, Organizatora oraz sponsorów. Wizerunek osób przebywających na terenie imprezy może zostać utrwalony, a następnie rozpowszechniony dla celów dokumentacyjnych, sprawozdawczych, reklamowych oraz promocyjnych.

15. Organizator wyznacza strefy podziału Imprezy:

1) Zaplecze techniczno-socjalne,

2) Widownia – miejsca stojące,

3) Zespoły wejścia głównego,

4) Punkty stałego zabezpieczenia przez służby ochronne.

16. Organizator zapewnia zabezpieczenie przeciwpożarowe poprzez zapewnienie, że:

1) pracownicy obsługi, służby porządkowe i informacyjne oraz Organizator znają rozmieszczenie podręcznego sprzętu gaśniczego i hydrantów oraz zasady postępowania na wypadek pożaru;

2) służby porządkowe i informacyjne są  przeszkolone w zakresie zasad prowadzenia ewakuacji, sposobu alarmowania straży pożarnej, zasad użycia podręcznego sprzętu gaśniczego, udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej.

17. Organizator zastrzega sobie prawo ustalenia i zmian w przebiegu imprezy z uzasadnionych powodów.

 

Rozdział IV

18. Służby porządkowe i informacyjne, legitymujące się identyfikatorem umieszczonym

w widocznym miejscu, są uprawnione zgodnie z przepisami ustawy do:

1) sprawdzania i stwierdzania uprawnień osób do uczestniczenia w imprezie masowej,

a w przypadku stwierdzenia braku takich uprawnień - wezwania ich do opuszczenia imprezy masowej; 

2) legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości; 

3) przeglądania zawartości bagaży i odzieży osób w przypadku podejrzenia, że osoby te wnoszą lub posiadają przedmioty, o których mowa w art. 8 ust. 2 ustawy; 

4) wydawania poleceń porządkowych osobom zakłócającym porządek publiczny lub zachowującym się niezgodnie z regulaminem imprezy masowej a w przypadku niewykonania tych poleceń - wezwania ich do opuszczenia imprezy masowej; 

5) ujęcia, w celu niezwłocznego przekazania Policji, osób stwarzających bezpośrednie zagrożenie dla dóbr powierzonych ochronie oraz osób dopuszczających się czynów zabronionych. 

6) stosowania siły fizycznej w postaci chwytów obezwładniających lub podobnych technik obrony oraz kajdanek lub ręcznych miotaczy gazu, w przypadku zagrożenia dóbr powierzonych ochronie lub odparcia ataku na członka służby porządkowej, służby informacyjnej lub inną osobę oraz niewykonywania poleceń, o których mowa w ust. 1 pkt 4, na zasadach określonych w art. 38 ustawy z dnia 20 marca 2009 r.

o ochronie osób i mienia;

7) czynności, o których mowa w ust. 1 i 2, powinny być wykonywane w sposób zapewniający poszanowanie godności ludzkiej oraz innych dóbr osobistych osoby,

w stosunku do której zostały podjęte. 

19. Służby porządkowe i informacyjne mogą wydawać własne instrukcje bezpieczeństwa oraz ppoż. zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

 

Rozdział V

20. Wszelkie reklamacje można składać w formie pisemnej najpóźniej w terminie 14 dni od dnia zakończenia imprezy na następujący adres korespondencyjny organizatora: Gmina Miasto Sochaczew ul. 1 Maja 16, 96-500 Sochaczew

21. Organizator rozpatruje reklamacje w terminie 21 dni od dnia ich doręczenia  organizatorowi listem poleconym. Składający reklamację musi posiadać dowód nadania listu poleconego.

 

Rozdział VI

22. Niniejszy Regulamin jest dostępny:

          - w biurze Organizatora,

          - w punktach informacyjnych na terenie imprezy,

          - na stronie internetowej Organizatora,

          - na tablicach informacyjnych w kilku miejscach na obrzeżach  terenu imprezy,

          - pracownicy służb porządkowych będą także pełnili funkcję informacyjną.

23. W sprawach nieuregulowanych w Regulaminie stosuje się przepisy Ustawy oraz Kodeksu cywilnego.

A A A
14-09-2012
godz.14:08
 


nadchodzące wydarzenia

czwartek, 19.07.2018 r. 2069339 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy