Przegląd inwestycji w mieście

Lato to szczyt sezonu budowalnego. Trwają remonty dróg, wznoszone są całkiem nowe obiekty, trwa zagospodarowanie terenów rekreacyjnych nad sochaczewskimi rzekami. Odwiedziliśmy z aparatem kilka inwestycji – te ukończone, aby ujrzeć ich efekty i te będące w trakcie realizacji, aby sprawdzić postęp prac.


Ul. 15 Sierpnia

W czerwcu rozpoczął się remont wojewódzkiego odcinka ul. 15 Sierpnia. Prace przeprowadzone będą na długość 900 metrów, od rozwidlenia ulic Inżynierskiej i Boryszewskiej do obwodnicy Sochaczewa. Zakres robót przewiduje wymianę nawierzchni jezdni, która będzie miała na tym odcinku od 3,5 do 4,5 metra szerokości. Położone zostaną nowe chodniki o szerokości dwóch metrów, powstaną drogi dla rowerów (2,5 m), pojawią się nowe wjazdy na posesje oraz zatoki autobusowe, uporządkowane zostaną tereny zielone przylegające do drogi. Koszt inwestycji to 3,75 mln zł. Na zlecenie Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich wykonawcą przedsięwzięcia jest firma Prima. Na remontowanym odcinku wprowadzono ruch wahadłowy. Użytkownicy drogi muszą uzbroić się w cierpliwość. Utrudnienia potrwają do końca listopada tego roku.


Ul. Chopina

Inna droga wojewódzka, która przechodzi aktualnie generalny remont, to ul. Chopina, na odcinku między rondem Jana Pawła II a torami kolejki wąskotorowej. Tutaj oprócz nowej nawierzchni asfaltowej, chodników i pasa dla rowerów, przebudowywana jest cała infrastruktura podziemna, łącznie z kanalizacją – dlatego trwa to tak długo. Przypomnijmy, że remont rozpoczął się na początku stycznia, a zakończy się jesienią tego roku. Za roboty odpowiada konsorcjum firm Granar sp. z o.o. i Invest AG sp. z o.o., działające na zlecenie MZDW. Koszt modernizacji to 10,8 mln zł. Samorząd miejski również dołożył do tej inwestycji. Ratusz zadbał o przygotowanie dokumentacji projektowej remontu, co kosztowało 108.000 zł i zlecił opracowanie dokumentacji pod budowę oświetlenia za prawie 60 tys. zł. Oświetlenie już jest. Za 45 nowych słupów wyposażonych w energooszczędne oprawy ledowe oraz ich montaż miasto zapłaciło 468 tys. zł.

Ul. Wyszogrodzka (chodnik)

To kolejny wojewódzki ciąg komunikacyjny na terenie Sochaczewa. Długo oczekiwana budowa chodnika rozpoczęła się na początku czerwca i zbliża się do końca. Zajęła się tym firma Wig-Kost z Lenartowa w gminie Kocierzew, która na zlecenie mazowieckiego zarządcy drogi wykonała roboty za blisko 1,2 mln zł. Zbudowali chodnik o długości 1714 metrów wraz ze zjazdami indywidualnymi i publicznymi. Ma on od 1,5 do 2 metrów szerokości. Zadanie obejmowało też przebudowę istniejących rowów, budowę nowych rowów odwadniających, wykonanie systemu wpustów pod jezdnią i pod chodnikiem. Ponadto na skarpie Bzury, w rejonie osiedla Korczaka, na długości około 500 metrów, wymieniona została bariera energochłonna.

Amfiteatr

Budowa nowego amfiteatru u podnóża wzgórza zamkowego rozpoczęła się w czerwcu od zburzenia starej, pamietającej jeszcze czasy PRL, muszli koncertowej. Koszt powstania obiektu to blisko 14 milionów złotych. Wykona go miejscowa firma Sochbud. Termin ukończenia inwestycji to 30 września 2020 roku. Amfiteatr ma mieć 6 m wysokości, do 12,5 m szerokości, a wraz ze ścieżką spacerową biegnącą po jego dachu aż 141 m długości. Do dyspozycji artystów oddana zostanie scena o powierzchni ok. 360 mkw., dwie garderoby, sanitariaty. Nie zabraknie pomieszczeń technicznych i magazynów dla obsługi. Projektanci zadbali o podesty dla wózków, szersze drzwi, odpowiednie wyposażenie toalet, by cały obiekt stał się dostępny dla niepełnosprawnych. Na widowni znajdzie się prawie 900 miejsc siedzących zorganizowanych w osiem rzędów, podzielonych na pięć sektorów.

Bulwary nad Bzurą

Jako zwycięski projekt Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego bulwary zostały włączone do większego projektu „Sochaczew (od)Nowa”. Ich budowa zakończyła się w czerwcu. Między podzamczem a plażą powstało kilka ścieżek dla pieszych i rowerzystów, zupełnie nowy przebieg ma ulica Podzamcze, na końcu której wykonano schody sięgające niemal do samej rzeki. Tam też wydzielono miejsce pod pomnik ofiar II wojny światowej przeniesiony z ulicy Traugutta. Teren obsiano trawą z domieszką nasion polnych kwiatów.

Kawiarnia nad Bzurą

Kolejny elementem projektu „Sochaczew (od)Nowa”, który realizuje firma Sochbud, to kawiarnia nad Bzurą. Zostanie ona ukończona jesienią tego roku. Na pierwszym piętrze powstającego obiektu będzie stumetrowa sala konsumpcyjna, bar, dwie toalety dla klientów oraz niemal trzydziestometrowy taras wychodzący w stronę rzeki, zapewniający gościom piękny widok na Bzurę i jej otoczenie. Łącznie ta kondygnacja ma mieć blisko 230 mkw. powierzchni. Pod nią znajdzie się 150-metrowy magazyn sezonowy dla kajakarzy. Budynek od strony wejścia głównego będzie miał 4 a od strony rzeki 8,2 mkw. wysokości. Obiekt i jego otoczenie mają być dostępne dla osób niepełnosprawnych.


Tereny rekreacyjne nad Utratą

W czerwcu oddano do użytkowania tereny rekreacyjne nad Utratą w Chodakowie. Inwestycję wartą blisko 700 tys. zł wykonała firma Ziel-Bud. Powstało 600 metrów alejek przeznaczonych zarówno dla pieszych jak i rowerzystów. Cały obszar oświetlają 22 lampy, a uzupełnia go tzw. mała architektura, czyli ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery oraz dwie zadaszone altany wyposażone w ławki i stoły. W centralnym punkcie znajduje się też miejsce, gdzie można organizować spotkania przy grillu. Nad Utratę prowadzą dwie trasy - od strony mostu i ulicy Młynarskiej oraz nowe schody od ulicy Hotelowej.

A A A
22-07-2019
godz.13:08
 


nadchodzące wydarzenia

czwartek, 12.12.2019 r. 2676897 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy