Lato z historią i sztuką

W tym roku nie na wzgórzu zamkowym, lecz w parku im. F. Chopina. W niedzielne popołudnie odbyło się pierwsze z serii ośmiu wakacyjnych spotkań z historią i sztuką. Był pokaz broni czarnoprochowej, średniowiecznej artylerii i... alchemii. Swoje dzieła w Oknie Sztuki zaprezentowało dziesięcioro artystów.

Huk armat, rusznic, organków i innej broni z XIV, XV i XVI wieku dochodził w niedzielne popołudnie z parku przy ul. Traugutta. Pokaz „Z artylerią króla Jagiełły” dała grupa Strzelectwa Historycznego „Czarna Kompania”. W przedsięwzięcie zaangażowani byli też oczywiście pracownicy Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. O średniowiecznej broni czarnoprochowej i jej zastosowaniu, w stroju historycznym tak zwanego puszkarza, opowiadał Michał Górny.

Nowością był pokaz alchemiczny. Współczesny następca Michała Sędziwoja, z grupy „Ars Alchemia" z Łodzi, opowiadał o różnych substancjach, ich kolorach i właściwościach, wielowiekowych próbach zamiany ołowiu w złoto, eksperymentował z różnymi odczynnikami, doprowadził też do małego kontrolowanego wybuchu...

Równolegle na terenie parku swoje dzieła wystawili lokalni artyści w ramach projektu „Okno Sztuki”. Można było podziwiać prace dziesięciu twórców: Artura Borkowskiego (malarstwo), Roberta Goszczyńskiego (malarstwo), Marcina Hugo-Badera (instalacja), Katarzyna Klimek (monotypie), Bartłomieja Kurzeja (rzeźba), Kasi Kwiatkowskiej (malarstwo), Haliny Palenica (malarstwo), Ryszarda Szatkowskiego (malarstwo), Stanisława Werle (malarstwo), Bogusława Zawieruchy (rysunki metodą cyfrową).

Pomysłodawca Okna Sztuki, Marcin Hugo-Bader, zapowiada, że w tym sezonie, podczas ośmiu odsłon tej plenerowej wystawy, swoje prace pokaże w sumie ok. 50 zaproszonych gości.

Punktualnie o godz. 16.00 odegrany został na cztery strony świata hejnał Sochaczewa. Będzie go można usłyszeć na żywo w parku im. F. Chopina również w kolejne niedziele.

Po broni strzeleckiej za tydzień czas na broń białą. W niedzielę 14 lipca w parku przy ul. Traugutta organizatorzy zapraszają na pokaz walk rycerskich, w wykonaniu Pocztu rycerskiego herbu Sobol. Rekonstruktorzy zaprezentują się w godz. 15.00-18.00. Natomiast Okno Sztuki będzie dostępne od 14.00 do 20.00.

A A A
07-07-2019
godz.13:50
 


nadchodzące wydarzenia

wtorek, 19.11.2019 r. 2653904 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy