Park linowy za trzy miesiące

Miasto wyłoniło w przetargu wykonawcę parku linowego w Chodakowie. Powstanie on na terenie stadionu MOSiR przy ul. Chopina. To jeden ze zwycięskich projektów Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego. Otwarcie parku linowego nastąpi najprawdopodobniej w październiku, obiektem będzie zarządzał Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Koszt budowy parku linowego wyniesie 515 tys. zł. Jego wykonawcą będzie firma Project Outdoor Polska z Bielska-Białej. Na ostatniej sesji rady miejskiej, 25 czerwca, radni, dokładając brakującą kwotę do realizacji tego przedsięwzięcia (45 tys. zł), dali "zielone światło" burmistrzowi do podpisania umowy z wykonawcą parku. Budowa powinna się rozpocząć jeszcze w lipcu.

Park będzie się składał z dwóch tras linowych o zróżnicowanych poziomach trudności, z indywidualnym systemem asekuracji ciągłej oraz z linowego placu zabaw. Główne trasy zostaną zamontowane na rosnących na tym terenie drzewach oraz na wkopanych w ziemię podporach. Natomiast linowy plac zabaw dla najmłodszych będzie osobną konstrukcją. Opracowana koncepcja zakłada, że kompleks linowy ma być zbudowany tak, aby był dostępny dla jak największej liczby użytkowników i umożliwiał zabawę całym rodzinom. Dlatego zastosowano różne wysokości oraz zróżnicowany stopień trudności, co pozwoli na przełamywanie barier lęku wysokości i oswajania się z nią.

- Z niecierpliwością czekam na realizację i otwarcie parku, mocno trzymam kciuki za tę inwestycję. Myślę, że kciuki trzymają również wszyscy, którzy głosowali na ten projekt w Sochaczewskim Budżecie Obywatelskim, a przypomnę, że mój pomysł zdobył aż 796 głosów. Cieszę się, że w tym roku w Sochaczewie pojawi się miejsce, w którym będą mogły aktywnie spędzić czas całe rodziny. Będzie to również nowa atrakcja dla mieszkańców oraz turystów odwiedzających nasze miasto - mówi pomysłodawca parku, obecnie radny powiatowy, Daniel Janiak.

Linowy plac zabaw - będzie w kształcie sześcioboku foremnego o długości boku 6 m. W środku znajdzie się 12 przeszkód. Plac zabaw będzie położony nisko nad ziemią, do korzystania z niego nie trzeba stosować lin asekuracyjnych.

Trasa zielona - łatwiejsza, dla dzieci, w wieku od 6 lat do 12 lat i wzroście minimum 120 cm. Jej konstrukcja będzie się składała z drewnianych platform oraz dziewięciu przeszkód linowych różnego typu. Ich długość ma wynosić od 4 do 11 metrów. Całkowita długość trasy to 81 metrów. Do tego dojdzie zjazd tyrolski (20 metrów), zlokalizowany na końcu trasy, która będzie przebiegała na wysokości dwóch, trzech metrów nad ziemią.

Trasa czerwona - dla bardziej zaawansowanych, zostanie zawieszona na wysokości 5-6 metrów nad ziemią. Podobnie jak na trasie dla dzieci będzie do pokonania dziewięć przeszkód linowych o różnej konfiguracji oraz zjazd tyrolski o długości aż 90,5 metra. Łączna długość trasy wyniesie 166 metrów.

Użytkownicy przed wyruszeniem na trasy zieloną i czerwoną, w celu zapewnienia bezpieczeństwa, zostaną wyposażeni w sprzęt ciągłej asekuracji, chroniący przed upadkiem z wysokości. Każdy będzie musiał przyłączyć swój karabińczyk do asekuracyjnego systemu lin i odpiąć go dopiero po ukończeniu trasy. Nad bezpieczeństwem użytkowników czuwać mają instruktorzy.

Regulamin korzystania z obiektu ustali zarządca parku linowego, czyli Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Więcej o zasadach korzystania z nowego miejsca rekreacyjnego w naszym mieście dowiemy się we wrześniu. Park linowy najprawdopodobniej zostanie oddany do użytku w październiku tego roku.

 

A A A
03-07-2019
godz.14:15
 


nadchodzące wydarzenia

wtorek, 19.11.2019 r. 2653903 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy