Camerata Mazovia - nasza duma

Orkiestra Kameralna Camerata Mazovia jest z nami już piętnaście lat. Z okazji pięknego jubileuszu zespół da w tym roku aż dziesięć koncertów. Najważniejszy z nich odbył się w niedzielę 30 czerwca na scenie letniej SCK w Boryszewie. Z zaproszenia do wspólnego świętowania skorzystało wieu wiernych fanów zespołu.

Zanim Camerata zagrała pierwszy z wielu przygotowanych na jubileuszowy występ utworów, burmistrz Piotr Osiecki i przewodniczący rady miasta Sylwester Kaczmarek wręczyli kierownikowi artystycznemu i dyrygentowi Arturowi Komorowskiemu odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej”, przyznaną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Wyraźnie zaskoczony Artur Komorowski dziękując za wyróżnienie podkreślił, że to oznaka dla wszystkich, którzy na przestrzeni piętnastu lat tworzyli orkiestrę i ją wspierali. Jak zaznaczył, miał szczęście do ludzi, bo bez dobrej woli i życzliwości projekt pod nazwą Camerata Mazovia nie doszedłby do skutku.

Były kwiaty, pamiątkowy grawer i wiele ciepłych słów. Jak powiedział burmistrz, gdy piętnaście lat temu ogłoszono, że w Sochaczewie powstaje orkiestra kameralna, niewielu wierzyło, że w niespełna czterdziestotysięcznym mieście taki projekt ma szansę powodzenia. Okazało się jednak, że Camerata Mazovia nie tylko powstała, przez półtorej dekady rozwinęła artystyczne skrzydła, ale rozkochała w sobie sochaczewską publiczność. Dziś ma za sobą setki koncertów w kraju i za granicą, jest znana i ceniona. Camerata to profesjonalny zespół, nasza duma, a każdy jej koncert to muzyczna uczta.

Z kolei przewodniczący rady miasta zaznaczył, że dziś trudno sobie wyobrazić Sochaczew bez Cameraty Mazovii. Na stałe wpisała się w nasz kulturalny krajobraz i słusznie uznawana jest za kulturalną perłę miasta. Bez wątpienia mamy w Sochaczewie profesjonalny zespół artystów, który potrafi w jednej chwili przenieść słuchaczy z jednej epoki muzycznej do drugiej, świetnie czuje się w repertuarze klasycznym jak i popularnym.

Po krótkiej części oficjalnej można już było oddać się muzyce. Do wspólnego świętowania Camerata zaprosiła zaprzyjaźnionych śpiewaków – Annę Jeremus-Lewandowską (sopran), Martę Książek (sopran koloraturowy) i Pawła Wolskiego (tenor). W ich wykonaniu usłyszeliśmy m.in. pieśni „Usta milczą, dusza śpiewa” z Wesołej Wdówki, „Prząśniczkę”, „Walca Julii”, „Brunetki, blondynki”, „Czardasza Sylwii”, czy „Arię Adeli” z Zemsty Nietoperza. Swój wyjątkowy kunszt muzycy zaprezentowali w utworze „Libertango” zagranym w bardzo ciekawej aranżacji na orkiestrę kameralną i do tego z układem tanecznym przygotowanym przez zespół Abstrakt. Były też najsłynniejsze tematy z musicalu West Side Story, dwie kompozycje autorstwa Adama Manijaka, w tym specjalnie skomponowana na jubileusz orkiestry fantazja na motywach walców Henryka Warsa. Camerata zafundowała gościom muzyczną podróż przez kilka epok i kilka kontynentów.

Nam pozostaje tylko przyłączyć się do gratulacji i życzyć jubilatce kolejnych sukcesów w działalności artystycznej, wielu jeszcze pięknych jubileuszy, oraz by grono fanów Cameraty rosło z każdym rokiem.

tekst daw

foto Iza Strzelecka

A A A
01-07-2019
godz.10:55
 


nadchodzące wydarzenia

wtorek, 12.11.2019 r. 2647134 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy