Teatrzyki, warsztaty, koncerty, czyli niedziela w kramnicach

W minioną niedzielę 7 kwietnia zakończył się czwarty sezon „Artystycznych Kramnic”, a rodzice i dzieci już pytają o kolejne zajęcia. Mamy dobrą wiadomość, Sochaczewska Strefa Dziecięcej Kreatywności powróci po wakacjach.

Takie zapewnienie otrzymaliśmy od Katarzyny Orlińskiej, koordynatorki „Artystycznych Kramnic”, która od samego początku zajmuje się organizacją cyklu.

- Byłam bardzo zaskoczona, kiedy dwa lata temu pani Joanna   Niewiadomska-Kocik zaproponowała mi zajęcie się stroną organizacyjną spotkań dla najmłodszych dzieci. Dotychczas pracowałam jako pianistka, nauczycielka a teraz musiałam podjąć duże logistyczne wyzwanie. Bardzo się cieszę, że otrzymałam taką możliwość - opowiada nam Katarzyna Orlińska.

Patrząc na sukces, jaki od pierwszego sezonu odnoszą „Artystyczne Kramnice”, można by powiedzieć, że to organizacyjny majstersztyk. W założeniach projektu chodziło o stworzenie oferty dla najmłodszych mieszkańców miasta - od niemowlaka do uczniów w wieku wczesno- szkolnym. Wydaje się, że cel został osiągnięty.

- Propozycją dla maluszków, nawet takich kilkumiesięcznych,   są   „gordonki”, zajęcia   umuzykalniające nazywane też „Parabam!” , które spotkały się z ogromnym   zainteresowaniem rodziców.   Właściwie   od pierwszego spotkania towarzyszy im taka frekwencja, że potrzebny był podział na grupy. Mamy już dzieci, które są z nami od dwóch lat - cieszy się Katarzyna Orlińska.

Zajęcia Gordonowskie  otwierają niedzielne spotkania w kramnicach. Po nich dzieci idą na warsztaty plastyczne lub muzyczne, za każdym razem oferujące coś nowego, pozwalające małym uczestnikom wykazać się kreatywnością. Raz jest to zabawa z akwarelą, innym razem ilustrowanie dźwięków za pomocą kolorów, jeszcze innym bajka na kanwie muzyki dawnej.

Zapewne o sukcesie niedzielnych spotkań decydują także prowadzący poszczególne zajęcia, profesjonaliści w swoich dziedzinach. Na   „Parabam!”   zaprasza Magdalena Jaworska, flecistka, nauczycielka szkoły muzycznej ze specjalnym przygotowaniem do zajęć Gordonowskich. Warsztaty plastyczne prowadzi artystka-malarka Barbara Derda, która dodatkowo posiada ogromne doświadczenie w działaniach integracyjnych. I wreszcie zajęcia muzyczne to domena Katarzyny Orlińskiej - pianistki, klawesynistki, nauczycielki rytmiki i kształcenia słuchu.

Nieodzownym elementem „Artystycznych Kramnic” , oprócz stałych form, są teatrzyki, występy iluzjonistów, odwiedziny tancerzy, prezentacja różnych dziedzin sztuki.

- Staramy się, aby były to sprawdzone propozycje, na wysokim poziomie artystyczny i merytorycznym, bo wbrew pozorom dzieci są bardzo wymagającymi widzami. Trzeba je umieć zainteresować, sprostać ich wymaganiom, sprawić, aby następnym razem chciały do nas przyjść - mówi Katarzyna Orlińska, która dodaje, że organizatorzy już myślą o kolejnym cyklu spotkań.

Będzie to piąta z kolei edycja Sochaczewskiej Strefy Dziecięcej Kreatywności. Znajdą się w niej sprawdzone już formy, ale możemy też liczyć na nowinki. Koordynatorka cyklu chętnie korzysta z podpowiedzi, np. rodziców dzieci uczestniczących w zajęciach, bo to przecież one są tu najważniejsze. Jedynym ograniczeniem jest charakter obiektu, w którym odbywają się zajęcia. Nie mogą to być duże formy artystyczne wymagające sceny i odpowiedniego zaplecza, bo takimi kramnice nie dysponują. Pozostałe propozycje są zawsze poważnie rozważane.
Pojawił się też pomysł, aby   „Artystyczne   Kramnice” objęły swoim działaniem uczniów starszych klas szkół podstawowych. Do tego potrzebny jest dostosowany do ich wieku i zainteresowań   program. Czy stanie się to już w najbliższej, jesiennej odsłonie, czas pokaże. Organizatorzy na realizację swoich pomysłów mają całe wakacje.

Jolanta Sosnowska
jolanta.sosnowska@sochaczew.pl

A A A
08-04-2019
godz.09:12
 


nadchodzące wydarzenia

środa, 19.06.2019 r. 2504578 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy