Mamy dobrą sytuację na rynku pracy
wiadomość pochodzi z:  „Ziemia Sochaczewska”

Na koniec minionego roku stopa bezrobocia w powiecie sochaczewskim wyniosła 6 proc. Pod koniec grudnia Powiatowa Rada Rynku Pracy podsumowała to, co działo się na terenie powiatu w zakresie zatrudnienia. Obradom przewodniczył wicestarosta Tadeusz Głuchowski.

- W zasadzie przez cały rok 2018 mogliśmy zaobserwować spadek bezrobocia. Wyjątek stanowił jedynie grudzień, kiedy odnotowaliśmy niewielki wzrost. Według stanu na 30 listopada liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Sochaczewie wyniosła dokładnie 2 082 osoby, w tym 1 083 kobiety - referował Krzysztof Wasilewski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.

W porównaniu do poprzedniego miesiąca liczba bezrobotnych zwiększyła się o 65 osób. W listopadzie do rejestracji zgłosiło się prawie 300 osób, spośród których niewiele ponad 50 otrzymało prawo do zasiłku. 170 osób, które się zarejestrowały, zamieszkuje na terenach wiejskich. Z ewidencji wyłączono blisko 260 bezrobotnych, z czego 150 osób znalazło pracę. PUP posiadał w tym czasie ponad 430 ofert pracy.

Jak informuje starostwo, rada przeanalizowała i podsumowała wykorzystanie środków przeznaczonych na aktywizację bezrobotnych, przyznawanych decyzjami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, którymi w roku 2018 dysponował PUP w Sochaczewie. Podkreślono, iż na poszczególne formy wsparcia zostały one wykorzystane właściwie w całości. Poinformowano, iż Powiatowy Urząd Pracy w roku 2019 otrzyma na różne formy aktywizacji ponad 1,7 mln zł z Funduszu Pracy oraz 2,8 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego. Budżet ten, jak prognozuje dyrektor Krzysztof Wasilewski, zostanie powiększony o spodziewane środki, które zostaną rozdysponowywane w roku 2019.

Na ostatnim posiedzeniu pozytywnie zaopiniowano również propozycję otwarcia w Zespole Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Teresinie nowego kierunku kształcenia w technikum w zawodzie mechanik lotniczy. Z taką propozycją zwróciła się do rady dyrektor ZS w Teresinie Ewa Odolczyk.

Członkowie zespołu podkreślali konieczność inwestowania w kształcenie techniczne ze względu na deficyt wykfalifikowanych pracowników, z którym aktualnie mierzy się rynek pracy.

A A A
04-01-2019
godz.09:03
 


nadchodzące wydarzenia

środa, 21.08.2019 r. 2564624 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy