Lepiej odśnieżyć samochód
wiadomość pochodzi z:  „Ziemia Sochaczewska”

Kurtyna śnieżna powstaje, kiedy jedzie przed nami nieodśnieżony samochód i spadający z jego dachu śnieg skutecznie ogranicza widoczność. Takie zachowanie na drodze jest wykroczeniem.

Śnieg na samochodzie to niemiła niespodzianka, która czeka wszystkich właścicieli pojazdów, parkowanych zimą „pod chmurką”. Po opadach śniegu każdy pojazd, którym chcemy poruszać się po drodze, musi zostać odśnieżony. Liczenie na to, że podczas jazdy pęd powietrza zdmuchnie śnieg, jest nierozsądne. Zalegający na naszym pojeździe biały puch może stać się prawdziwym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego.

Jeden z przepisów Ustawy Prawo o ruchu drogowym brzmi następująco: „Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.”

W praktyce oznacza to, że przed wyruszeniem w drogę należy cały samochód dokładnie odśnieżyć, nie tylko szyby i tablice rejestracyjne, ale również dach.

Jazda   nieodśnieżonym samochodem lub takim, którego kierowca ma ograniczone pole widzenia ze względu na zamarznięte szyby, jest wykroczeniem zagrożonym mandatem do 500 zł. (opr. seb)

A A A
18-01-2019
godz.18:48
 


nadchodzące wydarzenia

wtorek, 23.07.2019 r. 2537320 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy