Sochaczew wspomina Kazimierza Kutza - 1929-2018
wiadomość pochodzi z:  „Ziemia Sochaczewska”

W 2005 r. podczas trzeciej edycji Sochaczewskiego Festiwalu Filmów Polskich mieliśmy zaszczyt gościć Kazimierza Kutza. Nasza impreza przebiegała pod hasłem „Mistrzowie i debiutanci”. Debiutantem był Jarosław Żamojda, a mistrzem oczywiście Kazimierz Kutz. Bo po mistrzowsku realizował swoje filmy, począwszy od „Krzyża Walecznych”, „Nikt nie woła”, poprzez słynny śląski tryptyk („Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie”, „Paciorki jednego różańca”), „Śmierć jak kromka chleba”, aż do bardzo popularnego „Pułkownika Kwiatkowskiego” czy równie chętnie oglądanego teraz w TVP „Zawróconego”.

Kazimierz Kutz to nie tylko twórca filmowy. Jego reżyserskie  dzieła wystawiały również teatry tradycyjne i Teatr Telewizji. Dla tego ostatniego przygotował „Antygonę w Nowym Jorku” Janusza Głowackiego, a Teatr Narodowy  w Warszawie na początku lat 90. był oblegany przez widzów chcących obejrzeć dramat Tadeusza Różewicza „Kartoteka”. Do dziś pamiętam, ile zabiegów kosztowało mnie zdobycie biletów na ten spektakl.

Kazimierz Kutz był człowiekiem niezwykle żywotnym, zaangażowanym w życie polityczne i społeczne, nie tylko swojej małej ojczyzny - Śląska, ale całego kraju. Internowany w stanie wojennym w 1981 r., w okresie transformacji włączył się w trudne przemiany pełniąc funkcje posła i senatora. Był też członkiem założycielem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a wcześniej - długoletnim kierownikiem artystycznym Zespołu Filmowego „Silesia”. Był współtwórcą polskiej szkoły filmowej, a w swoim środowisku uchodził za „bezkompromisowego twórcę obdarzonego własną tożsamością artystyczną i światopoglądową”.

Zmarł 18 grudnia 2018 r. Odszedł jeden z tych, którzy na przełomie XX i XXI stulecia, swoją twórczością wzbogacili polską kulturę o znaczące dzieła filmowe i teatralne.
Barbara Sobkowicz

A A A
19-12-2018
godz.10:44
 


nadchodzące wydarzenia

środa, 19.06.2019 r. 2504578 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy