Kolejny fragment historii miasta
wiadomość pochodzi z:  „Ziemia Sochaczewska”

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą zachęca do nabywania nowej muzealnej książki autorstwa Pawła Fijałkowskiego pt. „Żydzi Sochaczewscy”. Autor jest znanym sochaczewskim historykiem, pracownikiem Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Początki obecności ludności żydowskiej w Sochaczewie sięgają XV wieku. Najstarszy zapis świadczący o  tym pochodzi z 1463 roku, gdy mieszkał tu i pracował żydowski doktor Feliks. Nierozerwalnie więc historia Żydów przeplata się z dziejami naszej małej ojczyny.

Tym razem książka Pawła Fijałkowskiego ukazuje się po polsku i angielsku (pierwsza edycja miała miejsce w 1989 roku). Opracowanie zawiera historię sochaczewskich Żydów od zarania miasta aż do okresu holokaustu i lat powojennych. Przypomnijmy, że po 1945 roku do Sochaczewa powróciła grupa Żydów. Powstał nawet oddział Centralnego Komitetu Żydów Polskich. Jednak praktycznie wszyscy oni opuścili Sochaczew do końca lat czterdziestych XX wieku. W publikacji znajdziemy wiele zdjęć, w tym część do tej pory niepublikowanych.

Cena publikacji to 15 zł.

Agnieszka Poryszewska

A A A
02-01-2019
godz.10:07
 


nadchodzące wydarzenia

środa, 19.06.2019 r. 2504578 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy