Żegnamy Cię, Dobry Pasterzu

Biało-czerwone flagi przepasane kirem, poczty sztandarowe, przedstawiciele lokalnych samorządów, kilkudziesięciu kapłanów, poseł Maciej Małecki oraz ogromna wspólnota parafialna - tak w poniedziałek 3 grudnia Sochaczew żegnał proboszcza Antoniego Jaszczołta.
- Niech ta msza święta dziękczynna za dar życia i posługi kapłańskiej przypomni każdemu z nas słowa, spotkania, wzajemne kontakty ze zmarłym ks. Antonim - mówił biskup łowicki Andrzej F. Dziuba, który koncelebrował nabożeństwo żałobne.
- Ileż było spowiedzi, ile nauk, ile odprawionych mszy? Ile lat głoszenia Ewangelii i troski o zewnętrzny wygląd tego kościoła - pytał retorycznie, wspominając proboszcza trojanowskiej parafii, rekolekcjonista głoszący homilię.
- Nikt, kto poznał ks. prałata, kto przekroczył próg trojanowskiej parafii, nie został odtrącony. Nikogo ks. Antoni nie pozostawił osamotnionego. Każdy otrzymał duchowe, a często także materialne wsparcie - mówił z kolei burmistrz Piotr Osiecki. - Nie możemy też zapomnieć o jego niezłomnej postawie, kiedy mówił o ofiarach niemieckiego i sowieckiego zniewolenia. W imieniu mieszkańców żegnam cię Dobry Pasterzu, żegnam cię Honorowy Obywatelu Sochaczewa.
To tylko niektóre z pożegnań, jakie usłyszeliśmy w świątyni. A było jeszcze wzruszające wystąpienie prałata Jana Kaczmarczyka, który wspólnie z ks. Antonim przyjmował święcenia kapłańskie i szczycił się kilkudziesięcioletnią znajomością z nim, i który pytał: "Co mam ci dzisiaj powiedzieć, przyjacielu?". I dodawał, że wkrótce się spotkają, bo i jego czas się kończy.
Oprawę muzyczną w kościele przygotowały sochaczewskie chóry oraz orkiestra dęta pod kierunkiem Krzysztofa Podczaskiego. Ten ostatni przypomniał, że to ks. Antoni był pomysłodawcą powołania orkiestry i publicznie podziękował mu za to. Wdzięczność za lata probostwa wyrazili także przedstawiciele wspólnoty parafialnej, a rodzina prałata Jaszczołta nie była w stanie ukryć łez, dziękując za poniedziałkową uroczystość.
Na koniec proboszcz Kazimierz Wojtczak zaprosił uczestników pogrzebu na msze św., które za spokój duszy zmarłego zamówiły m.in. liczne zespoły i koła parafialne, strażacy i mieszkańcy Nowych Mostek, należących do trojanowskiej parafii. Pierwsza odbędzie się w rocznicę święceń kapłańskich, 8 grudnia o godz. ósmej rano.

 

A A A
04-12-2018
godz.08:27
 


nadchodzące wydarzenia

sobota, 25.05.2019 r. 2470710 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy