Pamiętamy o staroście Marcinie Kubiaku

Pamiętamy o staroście Marcinie Kubiaku. Msza św. w 14 rocznicę jego śmierci w niedzielę 25 listopada o 9.00 w Kozłowie Biskupim

W tym roku mija 14 rocznica śmierci Marcina Kubiaka - pierwszego starosty sochaczewskiego po 1989 roku. Wspominamy go z wdzięcznością jako wybitnego człowieka, oddanego gospodarza powiatu i skutecznego samorządowca.

W historii odrodzonego samorządu ziemi sochaczewskiej zapisał się jako wójt gminy Nowa Sucha (1990-1998) i starosta sochaczewski (1998-2002) niezwykle zaangażowany w sprawy mieszkańców. Wielu znało go także jako mieszkańca Antoniewa i absolwenta Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, którą ukończył 1983 roku.

Dla większości mieszkańców naszej wspólnoty było oczywiste, że to właśnie jemu, nowo wybrana Rada Powiatu powierzy  w 1998r., misję odtworzenia samorządu powiatowego na naszym terenie. O tym wyborze zdecydowało nie tylko jego wykształcenie czy wieloletnie doświadczenie na stanowisku wójta ale też powszechny autorytet jakim cieszył się w środowisku samorządowym.

Znakomicie wywiązał się z powierzonego zadania, jak z każdego obowiązku, którego się w życiu podejmował. Początki samorządności nigdzie w Polsce nie były łatwe, w naszym regionie także. Jednak starosta Marcin Kubiak potrafił sobie radzić ze wszystkimi przeciwnościami. Poczynając od braku lokali na odradzające się instytucje, środków finansowych na potrzeby lokalne poprzez niedostatki w sprzęcie i wyposażeniu. Znalazł lekarstwo na wysokie koszty ogrzewania nieocieplonych budynków administracji i szkół oraz problemy ludzkie, którymi nierzadko był otoczony. Ale Marcin Kubiak potrafił pokonać wszystkie przeciwności. Szybko zorganizował starostwo, sprawnie zarządzał powiatem i potrafił pozyskiwać pieniądze na inwestycje. To dzięki jego zaangażowaniu powstały m.in. dwie nowe hale sportowe przy szkołach powiatowych, została przeprowadzona termomodernizacja szkół i innych budynków powiatu.

Poseł Maciej Małecki wspomina, że „dzięki swojej wiedzy, pracowitości i uczciwości, Marcin Kubiak był liczącym się przywódcą sochaczewskiego samorządu i osobą, dla której dotrzymywanie danego słowa stanowiło swoiste motto życiowe. Był  człowiekiem zasad, a szacunkiem cieszył się nie tylko wśród przyjaciół i współpracowników, ale i politycznych przeciwników.”

Marcin Kubiak zmarł nagle 27 listopada 2004 roku w wieku 47 lat. Pozostawił żonę i pięcioro dzieci. Pozostawił po sobie także wiele dobra i wdzięczną pamięć tych, którzy go znali. Jego pogrzeb zgromadził tłumy mieszkańców powiatu, współpracowników, kolegów i przyjaciół, którzy chcieli towarzyszyć mu w ostatniej drodze. „Wspominamy go w każdą rocznicę śmierci wraz z rodziną” – mówi poseł Małecki. „Spotykamy się na Mszy świętej składamy kwiaty i zapalamy  znicze na jego grobie. Wdzięcznych mu osób nadal nie brakuje” - dodaje.

W październiku br., w 20-lecie odrodzonego powiatu sochaczewskiego, z inicjatywy posła Małeckiego i starosty Jolanty Gonty na budynku starostwa została odsłonięta tablica upamiętniająca pracę i zasługi Marcina Kubiaka dla Ziemi Sochaczewskiej.

 

A A A
16-11-2018
godz.11:16
 


nadchodzące wydarzenia

wtorek, 23.07.2019 r. 2537320 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy