Walki rycerskie z dworską intrygą w tle

W sobotnie popołudnie 18 sierpnia, na wzgórzu zamkowym, stowarzyszenie "Nasz Zamek" zorganizowało ósmą edycję popularnego pikniku "Zawisza Czarny nad Bzurą - Sochaczewskie Spotkania z Historią". W tym roku szczególnie zadbano o rozbudowanie fabularnej części imprezy.

Przypomnijmy, że 15 lipca 1414 r., właśnie w Sochaczewie, Zawisza Czarny z Garbowa wypowiedział w imieniu króla Polski wojnę Zakonowi Krzyżackiemu. Konflikt ten z czasem zyskał miano "wojny głodowej". Nazwa wzięła się stąd, że początkowa taktyka wroga, polegająca na ogołacaniu ziem zakonnych przez Krzyżaków oraz jednoczesna ucieczka ludności, spowodowała znaczne problemy aprowizacyjne wojsk polskich, przez co wojna ta została nazwana właśnie "głodową".
Co więcej, w trakcie nieskutecznego oblężenia, silnie ufortyfikowanego zamku w Brodnicy, w wojskach polskich zaczęła szerzyć się epidemia.
Dzięki współpracy z Danielem Sukniewiczem, pomysłodawcą Szlaku Książąt Mazowieckich, udało się przypomnieć wszystkie najważniejsze postacie historyczne, które brały udział w wydarzeniach sprzed ponad 600 lat. Na pikniku pojawili się więc książę mazowiecki Siemowit IV wraz z księżną Aleksandrą, sam Zawisza, rycerstwo i damy dworu. Tym razem nie tylko można było kibicować uczestnikom turnieju rycerskiego zorganizowanego na cześć Zawiszy Czarnego, wziąć udział w licznych grach i zabawach plebejskich, ale także zobaczyć dawne tańce czy wcielić się w wojownika na (ulokowanej w rejonie dawnego mostu prowadzącego do zamku) arenie walk firmy "RagnarOK!". Pomyślano oczywiście o dzieciach, które mogły wziąć udział w grze plenerowej z nagrodami.
Piknik zainaugurowało powitanie przez książęcą parę Zawiszy. W ten symboliczny sposób rozpoczęto też teatralną fabułę, która ciągnęła się przez całe wydarzenie. Jej osią była dworska intryga oraz potyczki rycerzy mazowieckich z królewskimi gośćmi. W dawnych zamkowych pokojach można było wziąć udział w warsztatach pisania gęsim piórem, a poprowadził je książęcy skryba, obserwować prace kowala i tkaczki, przywdziać strój rycerski albo dać się uwięzić w drewnianych dybach. Jak zwykle na wszystkich gości czekało tradycyjne jadło i soki.
Dodatkowo na stoisku Stowarzyszenia "Nasz Zamek" czekały darmowe publikacje i pocztówki oraz jedna z najpopularniejszych atrakcji, czyli możliwość własnoręcznego wybicia sobie pamiątkowej monety. Po zakończeniu turnieju zebrani przenieśli się na pl. Kościuszki, gdzie Zawisza wypowiedział wojnę Zakonowi Krzyżackiemu. Po powrotnej paradzie na zamek odbyła się grupowa rycerska potyczka, którą rozegrano w nastrojowym blasku pochodni. By nikt nie opuścił imprezy głodny, na zakończenie odbyło się ognisko z kiełbaskami.
Przedsięwzięcie współfinansowane było ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz dofinansowane w otwartym konkursie ofert z zakresu "Programu współpracy Miasta Sochaczew z organizacjami pozarządowymi".

A A A
20-08-2018
godz.15:51
 


nadchodzące wydarzenia

niedziela, 18.08.2019 r. 2561550 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy