Na góralską nutę, hej!

Jako trzecia na I Sochaczewskim Festiwalu Folklorystycznym wystąpiła Folk Kapela Góralska Hora. Bezpośrednio po koncercie jej lider - Szczepan Karwowski odpowiedział na kilka pytań Agnieszki Poryszewskiej.

Z czego wynika niesłabnąca od lat popularność muzyki góralskiej?
Myślę, że z serca, które wkładamy w granie. Ostatnio widać, że muzyka ludowa jest „na czasie”, choć góralszczyzna, niezależnie od mody, zawsze była ludziom bliska. Chcemy pokazać naszą muzykę w oryginalnej formie, dlatego sięgamy po  unikatowe instrumenty góralskie, takie jak: trombita, róg pasterski, dudy, okaryna oraz różnego rodzaju piszczałki. Hołdujemy rodzimej muzyce góralskiej Beskidów i Tatr w tradycyjnym, rozrywkowym oraz miłym dla ucha brzmieniu.

Prezentujecie nie tylko polskie utwory, ale w swoim repertuarze nawiązujecie do folkloru naszych sąsiadów.
Z ogromną przyjemnością prezentujemy skoczne i żywiołowe utwory inspirowane melodiami słowackimi, węgierskimi, rumuńskimi, bałkańskimi, cygańskimi, żydowskimi. Skład też mamy międzynarodowy, bo polsko-słowacki. Przygotowujemy również aranżacje popularnych hitów w wersji „na góralską nutę”, wplatamy w naszą grę elementy jazzowe.

W Sochaczewie Festiwal Folklorystyczny odbywa się pierwszy raz. Czy na terenie Polski takie wydarzenia weszły już do stałego kalendarza imprez?
Dokładnie - takich wydarzeń jest mnóstwo. Koncertujemy co weekend, od piątku do niedzieli nasz kalendarz jest wypełniony. Jeździmy też na festiwale odbywające się w kraju i za granicą. Nie będę ukrywał, że promowanie naszej tradycyjnej muzyki i żywiołowe reakcje publiczności, to jedne z największych plusów grania w Góralskiej Horze. Jeżeli chodzi o Sochaczew, to widać, że wasza impreza ma potencjał. Mimo że jest premierowa, jej organizacja była na świetnym poziomie, a występowanie dla was to czysta przyjemność.

Wszędzie ludzie reagują na was tak żywiołowo, jak w naszym mieście?
Lubimy nawiązywać kontakt z publicznością i ludzi w ogóle. Tacy już są górale. A co do Sochaczewa, to mam nadzieję, że nie będzie to nasza ostatnia wizyta u was. Od nasych góralskich serdusek syćkigo nolepsego wom zycymy.

A A A
19-07-2018
godz.13:02
 


nadchodzące wydarzenia

niedziela, 18.08.2019 r. 2561550 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy