Policyjne pamiątki w kramnicach

 

W poniedziałek 9 lipca w kramnicach miejski policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie otworzyli wystawę upamiętniającą dzieje ich formacji od odzyskania przez Polskę niepodległości.

Symbolicznego otwarcia wystawy dokonał komendant KPP w Sochaczewie, inspektor Michał Safjański. Przy tej okazji przywitał licznie zgromadzonych gości, w tym zastępcę komendanta wojewódzkiego policji z/s w Radomiu, insp. Kamila Borkowskiego, burmistrza Piotra Osieckiego, przewodniczącego rady miasta Sylwestra Kaczmarka, zastępcę 3. warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej płk. Grzegorza Zarębę, zastępcę komendanta powiatowego państwowej straży pożarnej, st. bryg. Mirosława Gorzkiego, Prokuratora Okręgowego w Płocku Przemysława Tarczyńskiego, proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie, o. Andrzeja Sąsiadka, dowódcę 37. dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej ppłk. Andrzeja Stachurzewskiego, dowódcę 38. dywizjonu zabezpieczenia Obrony Powietrznej, mjr. Roberta Mańkowskiego, dyrektor szpitala powiatowego Piotra Szenka, syna przedwojennego policjanta, przodownika PP Jana Kraszewskiego, ks. Tadeusza Kraszewskiego, wnuka przodownika PP Leonarda Chmury ks. Mariana Kasztalskiego, emerytowanego policjanta KPP w Sochaczewie, wnuka przodownika PP Jana Gałązki, którzy zginął w 1940 roku w Twerze, Dariusza Gałązkę, a także przedstawicieli Stowarzyszenia „Na Posterunku” - Tomasza Safjańskiego, Tomasza Świerczyńskiego i Przemysława Majewskiego.

Komendant Safjański wspomniał o losach sochaczewskiej formacji na przestrzeni ostatnich 100 lat. Odniósł się m.in. do pochodzących z naszego miasta oficerów policji zamordowanych w okolicach Katynia. Głos zabrał również burmistrz Piotr Osiecki, który w krótkim wystąpieniu pogratulował policjantom wspaniałej inicjatywy.

Sama wystawa składa się z chronologicznego przedstawienia historii sochaczewskiej formacji. Duży nacisk jest przy tym postawiony na przedstawienie sylwetek osób, które na przestrzeni stulecia szczególnie przyczyniły się do jej funkcjonowania. Duża część ekspozycji została poświęcona unikatowemu w skali kraju, a działającemu dawniej na terenie Sochaczewa, „Domowi rodziny policyjnej”.

Nie brakuje też ciekawych dokumentów. Szczególnie wzruszające są listy, które wywiezieni na wschód funkcjonariusze wysyłali do swoich rodzin w Sochaczewie. Obejrzeć można również dokumenty policyjne, czy policyjne wydawnictwa. Miejsce w gablotach znalazły też historyczne policyjne odznaczenia, czy nawet umundurowanie.

Zaprezentowane w kramnicach eksponaty pochodzą od rodzin sochaczewskich policjantów, a także w części z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, jak również ze zbiorów stowarzyszenia „Na Posterunku”. Dużego wsparcia w jej przygotowaniu udzieliły także siostry z klasztoru w Niepokalaniowie, w którym znajdują się m.in. dokumenty dotyczące funkcjonowania policji na ziemi sochaczewskiej.

Wystawę można oglądać w patio kramnic miejskich do niedzieli 15 lipca. Obecni na miejscu policjanci chętnie i w ciekawy sposób opowiadają o poszczególnych eksponatach. Prezentowane na ekspozycji pamiątki w dużej części trafią do sali pamięci, która powstanie w nowej komendzie policji przy ul. 1 Maja. (seb)

 

 

A A A
10-07-2018
godz.11:04
 


nadchodzące wydarzenia

poniedziałek, 16.07.2018 r. 2065566 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy