Międzynarodowe Centrum Muzyki w Żelazowej Woli za 65 mln

Jak pisze portal sztuka-architektury.pl rozstrzygnięto konkurs na projekt Międzynarodowego Centrum Muzyki w Żelazowej Woli. 

Konkurs architektoniczny na projekt Międzynarodowego Centrum Muzyki w Żelazowej Woli cieszył się ogromną popularnością – chęć udziału w nim zgłosiło aż 213 pracowni architektonicznych z 18 krajów! Do pierwszego, studialnego etapu konkursu trafiły 94 projekty. Z tego grona jury wybrało sześć najlepszych koncepcji, dopuszczając je do etapu drugiego – realizacyjnego.

Pierwszą nagrodę w konkursie otrzymała koncepcja, nadesłana przez zespół Bolesława Stelmacha. Projektowanie dla instytucji, związanych z dorobkiem Fryderyka Chopina nie jest dla tego architekta niczym nowym. To on zaprojektował Centrum Chopinowskie przy ul. Tamka w Warszawie, a także nowoczesny pawilon, służący obsłudze turystów, wraz z waloryzacją parku na terenie Muzeum Chopina w Żelazowej Woli.

Zadanie, jakie postawiono przed uczestnikami konkursu architektonicznego nie było łatwe. Musieli oni zaprojektować gmach, pasujący do zabytkowego otoczenia: dworku - Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i powstałego w okresie międzywojennym parku-pomnika. Nowy obiekt musiał też pomieścić całkiem dużo funkcji i pomieszczeń. Jak można było przeczytać w opisie konkursu: „Międzynarodowe Centrum Muzyki obejmować będzie salę koncertową na 650 miejsc, ponadto salę kameralną i konferencyjną, sale do ćwiczeń, studio nagrań wraz z pomieszczeniem reżyserskim, a także sale edukacyjne i garderoby. W MCM znajdować się będą pomieszczenia towarzyszące, w tym foyer, halle, przestrzenie gastronomiczno-restauracyjne i biurowe, garaż podziemny i miejsca parkingowe”.

Wyłoniony w drodze konkursu architektonicznego obiekt ma umożliwić rozbudowanie i intensyfikację działalności artystycznej, edukacyjnej, konferencyjnej i szkoleniowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Ta instytucja w Żelazowej Woli chce rozwijać organizację koncertów festiwalu „Chopin i jego Europa”, eliminacji Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina, koncertów towarzyszących zwiedzaniu muzeum, kursów mistrzowskich i konferencji naukowych.


To projekt pracowni Bolesława Stelmacha w najpełniejszym wymiarze spełnił oczekiwania organizatorów konkursu, wśród których wymieniano m.in. atrakcyjność rozwiązań architektonicznych i zagospodarowania terenu, funkcjonalność proponowanych rozwiązań wnętrz budynku i zagospodarowania terenu w kontekście wymogów programowo-użytkowych czy zapewnienie właściwych warunków akustycznych,.

Jak zapewniają organizatorzy rozstrzygniętego właśnie konkursu architektonicznego, budowa Centrum ma się rozpocząć w ostatnich miesiącach 2019 roku i potrwać do końca roku 2021. Łączny koszt inwestycji wyniesie ok. 65 mln zł.

 

A A A
06-07-2018
godz.09:14
 


nadchodzące wydarzenia

środa, 20.03.2019 r. 2386273 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy