Folklor na placu

W niedzielę 24 czerwca na pl. Kościuszki rozpocznie się I Sochaczewski Festiwal Folklorystyczny, który zainauguruje koncert Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”.

Koncerty będą się odbywać w każdą letnią niedzielę o godz. 19. W przypadku złej pogody przeniesione zostaną do  Kramnic Miejskich (ul. 1 Maja 21). Wstęp na każde z wydarzeń jest oczywiście wolny. Jako pierwsza zaprezentuje się „Warszawianka”, na kolejną niedzielę (1 lipca) zaplanowano koncert Kapeli Mazowieckiej z Sochaczewa. Festiwal nie mógłby się odbyć bez górlaszczyzny,  więc 8 lipca w mieście wystąpi Kapela Góralska Hora. Cykl imprez zamknie koncert  Zespołu Pieśni i Tańca Blichowiacy.

- Chcemy zaproponować mieszkańcom a także osobom odwiedzającym Sochaczew, ofertę na niedzielne wieczory, która będzie się odbywać o stałej porze i w centrum miasta. Na początek będą to cztery koncerty zespołów ludowych - powiedziała nam naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta Joanna Niewiadomska-Kocik. - Każdy z nich prezentuje wysoki poziom artystyczny, dlatego warto na zakończenie weekendu odwiedzić główny plac naszego Sochaczewa.

Joanna Niewiadomska-Kocik podkreśla, że zaproszone do Sochaczewa zespoły są markami samymi w sobie. Pierwszy z nich - Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” to reprezentacyjna grupa folklorystyczna największej i jednej z najlepszych polskich uczelni. Tworzą ją trzy grupy dziecięce, grupa młodzieżowa, dwie grupy studenckie oraz dwa zespoły muzyczne (złożone z młodzieży i dorosłych), co daje łącznie ponad 200 artystów. Wieloletnia rzetelna praca pozwoliła nadać zespołowi specyficzny kształt i charakter. W swoim repertuarze „Warszawianka” posiada różnego rodzaju programy: tańce narodowe; obrazki sceniczne z różnych regionów kraju oparte na polskich zwyczajach i obrzędach, widowiska związane niemalże z każdą tradycją i tematyką narodową.

Lipiec będzie miał charakter ludowy, ale to jeszcze nie koniec atrakcji. Na sierpień zaplanowano festiwal jazzowy, który zainauguruje Andrzej Jagodziński Oktet. Muzycy zaprezentują pieśni patriotyczne w jazzowej odsłonie. W kolejne niedziele będziemy mogli posłuchać też Trio Andrzeja Dutkiewicza  oraz dobrze znanego sochaczewianom zespołu Dixielanders.

- Obydwa projekty są nowością i liczymy, że przypadną do gustu sochaczewianom. Już teraz zapraszam w najbliższą niedzielę na plac Kościuszki. - mówi naczelnik Niewiadomska-Kocik. - Występ „Warszawianki” to gwarancja barwnego i pełnego energii wydarzenia. Postanowiliśmy promować muzykę ludoweą  również dlatego, że w naszym regionie tradycyjny folklor ma wielu kontynuatorów.  Dlaczego ich lepiej nie poznać?

 

A A A
20-06-2018
godz.11:12
 


nadchodzące wydarzenia

środa, 20.03.2019 r. 2386274 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy