Zachowaj ostrożność wypoczywając nad wodą

Pogoda wyjątkowo wcześnie w tym roku zachęca nas do wyjazdów na kąpieliska, a policja apeluje o ostrożność i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą. Na Mazowszu, tylko do połowy czerwca, doszło do 10 utonięć, w kraju już do 130.

Policja i służby medyczne ostrzegają, że przyczyną nieszczęść jest zazwyczaj brawura połączona z alkoholem. Pamiętajmy, że łączenie kąpieli i napojów procentowych jest bardzo niebezpieczne. Gdy temperatura powietrza jest wysoka, trunek szybciej uderza do głowy. Ogranicza to naszą koordynację ruchową, stajemy się bardziej rozluźnieni, a co za tym idzie – lekkomyślni.

Jeśli kąpiemy się, gdy woda jest bardzo wzburzona i powstają duże fale, osłabieni alkoholem możemy nie poradzić sobie z  żywiołem i utonąć. Alkohol rozgrzewa nas od środka, co podczas upałów prowadzi często do problemów z krążeniem, a nawet do utraty przytomności. Pod jego wpływem rozszerzają się naczynia krwionośne, co po wejściu do zimnej wody może doprowadzić do szoku termicznego. Czasem dochodzi nawet do zatrzymania akcji serca.

Przypominamy, że na terenie powiatu sochaczewskiego mamy tylko dwa strzeżone kąpieliska, gdzie są ratownicy mogący natychmiast udzielić pomocy tonącej osobie. Jedno znajduje się przy plaży miejskiej w Sochaczewie, a drugie na pływalni ORKA. W trakcie wakacji należy spodziewać się wzmożonych kontroli „dzikich” kąpielisk.

Dzieci i dorośli nie powinni kąpać się w żwirowniach, stawach i rzekach. Te ostatnie są szczególnie niebezpieczne. Silny prąd, nieregularne dno, wodorosty i korzenie mogą stać się śmiertelną pułapką nawet dla świetnego pływaka.

Mimo licznych apeli policji i komunikatów w mediach, każdego roku dochodzi w Polsce do setek utonięć. Tylko od początku tego roku odnotowano już 130 takich przypadków. W całym 2017 roku było ich 470. W ostatnich dziesięciu latach rekordowy pod tym względem był rok 2013, kiedy to w zbiornikach wodnych na terenie kraju życie straciło 760 osób.

 

 

Zasady, które w znacznym stopniu poprawiają bezpieczeństwo nad wodą:
- staraj się korzystać z kąpielisk strzeżonych - unikaj „dzikich kąpielisk”

- stosuj się bezwzględnie do poleceń osób nadzorujących kąpieliska i obowiązujących tam regulaminów
- nigdy nie skacz „na główkę”! Jeśli się jednak zdecydujesz, musisz mieć świadomość, że to może być ostatni ruch, jaki wykonasz do końca życia. Nie od dzisiaj wiadomo, że tego typu skoki mogą powodować poważne urazy kręgosłupa, kończące się paraliżem znacznej części ciała lub śmiercią
- nie pozwalaj dzieciom samodzielnie wchodzić do wody, a nawet przebywać blisko niej. Najmłodsi cały czas muszą być pod nadzorem osoby dorosłej
- korzystając ze sprzętu wodnego pamiętaj, aby był sprawny. Nie zapominaj też, by każdy używał kapoków
- absolutnie nigdy nie wchodź do wody będąc pod wpływem alkoholu
- jeżeli już dojdzie do wypadku, wzywając pomoc pamiętaj o precyzyjnym określeniu miejsca, w którym się znajdujesz. Służby szybciej przybędą z pomocą

A A A
20-06-2018
godz.13:09
 


nadchodzące wydarzenia

środa, 20.03.2019 r. 2386281 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy