Kulturalny festiwal w Gródku

Ukraiński Gródek, od ćwierćwiecza nasze miasto partnerskie, był gospodarzem II Festiwalu Kultury Polskiej w województwie Chmielnickim "Perła Podola". Wzięło w nim udział kilkuset wykonawców, w tym goście z Polski.

Głównym celem wydarzenia było ożywienie polskich tradycji w regionie i przybliżenie kultury narodowej wszystkim, którzy chcą ją bliżej poznać. Festiwal miał też wzmocnić relacje między Ukraińcami a Polakami, dlatego na inauguracji przeglądu goście i artyści razem zaśpiewali hymn Ukrainy i Polski.

Wydarzenie rozpoczęło się od mszy świętej odprawionej w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Gródku, a same przesłuchania odbyły się w gródeckim domu kultury. Na scenie  można było zobaczyć licznych solistów oraz zespoły taneczne i wokalne z Gródka, Chmielnickiego, Sławuty czy Latyczowa. Przed publicznością wystąpiły m.in. zespoły „Polonia Podola”, „Bocianek” z Gródka, „Rozmaryn” i „Mazury” z Chmielnickiego, Teatr "Słoneczko”. Była okazja do wzruszeń przy tak znanych utworach jak np. „Szła dzieweczka do laseczka”. Festiwalowi towarzyszyła wystawa polskiej sztuki.

Gródek od kilku wieków jest znaczącym ośrodkiem polonijnym. Niemal 150 lat temu naukę języka polskiego prowadzono w Domu Miłosierdzia przy kościele św. Stanisława, potem budynku plebanii, w 1898 w klasztorze otwarto dwie polskie klasy. W latach 1927-1934 działa polska szkoła kształcąca ponad 250 uczniów, a w 1934 roku oddano do użytku nowy budynek mieszczący już 560 uczniów. W 1938 roku placówkę zamknięto a wszystkich polskich nauczycieli aresztowało NKWD. Po przemianach przełomu lat 80 i 90 pierwsza polska klasa w Gródku utworzona została w 1991 roku. Nowy gmach Polska Szkoła otrzymała w 2002 roku, a jego budowę sfinansowało stowarzyszenie Wspólnota Polska.

źródło: gorodocka.gromada.org.ua

A A A
10-05-2018
godz.14:05
 


nadchodzące wydarzenia

środa, 16.01.2019 r. 2304092 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy