Rozpoczynamy remont muzeum

Równo sto lat temu budynek obecnie stanowiący siedzibę Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą podniesiono z ruin po zniszczeniach dokonanych w latach 1914-1915. Tę historyczną chwilę przypomina data umieszczona na elewacji, przy wejściu głównym. W setną rocznicę odbudowy dawnego ratusza miejskiego, samorząd zainwestuje w zabytek ponad milion złotych.

18 kwietnia w muzeum podpisano umowę na termomodernizację placówki. Wymiana całej instalacji centralnego ogrzewania, przejście z węgla na gaz i remont poddasza będą kosztowały 1.101.000 złotych. Umowę zawarli burmistrz Piotr Osiecki i szef spółki Sochbud Krystian Nowicki.

Burmistrz przypomniał, że prace będą prowadzone w ramach projektu „Sochaczew (od) Nowa”, na który oprócz termomodernizacji muzeum składa się także budowa bulwarów rekreacyjnych na Bzurą i kawiarni w miejscu dawnej przystani kajakowej. Na jego wdrożenie z Regionalnego Programu Operacyjnego miasto pozyskało 5 mln zł dotacji, oraz 1,3 mln wsparcia rządowego. Wartość całego projektu, wraz z wkładem własnym miasta, to 9,8 mln zł.

Termomodernizacja zabytkowego gmachu muzeum ma potrwać do 28 września, a najpoważniejsza zmiana dotyczy sposobu ogrzewania obiektu, który rezygnuje z węgla i przechodzi na gaz sieciowy. Jak powiedział burmistrz Piotr Osiecki, sochaczewskie muzeum zajmuje się przeszłością, jego główna wystawa dokumentuje wydarzenia z XX wieku, ale w kwestii ogrzewania placówka musi wkroczyć w XXI wiek i tegoroczny remont jest właśnie takim krokiem w przyszłość. Wyraził radość, że z krajobrazu miasta zniknie dymiący muzealny komin.

W tym roku Sochbud doprowadzi nitkę gazociągu, zamontuje pompy ciepła i kotły gazowe, przyłączy te urządzenia do instalacji C.O. Spod tynku, na wszystkich piętrach, usunięta będzie stara instalacja centralnego ogrzewania. Do końca września na ścianach zawisną 63 grzejniki, a ciepło dostarczy do nich 750 metrów nowych rur. Nie mniej ważnym elementem prac termomodernizacyjnych będzie docieplenie poddasza warstwą wełny mineralnej i wymiana okien na tej kondygnacji. Na koniec ekipy pomalują wszystkie pomieszczenia na poddaszu i wymienią kratki wywiewne. Dzięki tym zabiegom zapotrzebowanie na energię ma być niższe aż o kilkadziesiąt procent.

To już kolejny projekt realizowany przez Sochbud na zlecenie Urzędu Miasta. Wcześniej firma zajmowała się m.in. remontem pomieszczeń w Szkole Podstawowej nr 7, a w ubiegłym roku wygrała przetarg na termomodernizację Sochaczewskiego Centrum Kultury przy ul. Chopina, drugi etap termomodernizacji SCK w Boryszewie oraz gruntowny remont hali sportowej w Chodakowie.

Budynek sochaczewskiego ratusza wzniesiono w latach 1825-28 według projektu Bonifacego  Witkowskiego. Wielokrotnie ulegał zniszczeniu, w trakcie powstania listopadowego oraz I i II  wojny światowej. Jest jedną z najbardziej reprezentacyjnych budowli w  Sochaczewie, jednym z najcenniejszych zabytków. Od 1973 roku obiekt jest siedzibą Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. By zachować go dla potomnych w dobrym stanie w ostatnich kilku latach w mury zainwestowano prawie 800 tysięcy – miasto wykonało opaskę wokół budynku, odwodnienie piwnic, zmodernizowało główną wystawę, w kilku etapach odnowiło elewację, wstawiło nowe drzwi i okna.

 

A A A
18-04-2018
godz.08:52
 


nadchodzące wydarzenia

niedziela, 18.08.2019 r. 2561554 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy