Nowy dyrektor muzeum - powołany

Nowym dyrektorem Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą został Paweł Rozdżestwieński, znany w środowisku miłośnik historii, współtwórca rekonstrukcji „Bzura”, portalu dobroni.pl, autor wielu publikacji o wydarzeniach z okresu II wojny światowej. P. Rozdżestwieński objął swe obowiązki 1 kwietnia. Burmistrz zdecydował powierzyć mu stanowisko dyrektora muzeum na 4 lata.

Przypomnijmy, że dotychczasowy dyr. placówki Maciej Wojewoda, po latach pracy zawodowej przeszedł na zasłużoną emeryturę. W związku z tym burmistrz ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora i w wymaganym terminie aplikacje złożyło pięciu kandydatów. Trzy z nich komisja konkursowa musiała odrzucić, gdyż kandydaci nie udokumentowali wszystkich określonych w ogłoszeniu wymagań. Na przysłowiowym polu boju pozostał Paweł Rozdżetwieński, prawnik, autor kilkudziesięciu wydawnictw historycznych i Marek Gołkowski, mający bogate doświadczenie w dyplomacji. Komisja dokładnie przeanalizowała dokonania zawodowe obydwu kandydatów, ich plany rozwoju placówki, na koniec przeprowadziła rozmowy kwalifikacyjne. Ostatecznie zdecydowała, że lepszą wizję rozwoju MZSiPBnB przedstawił Paweł Rozdżestwieński i to jego zarekomendowała burmistrzowi.

1 kwietnia P. Rozdżestwieński odebrał z rąk burmistrza Osieckiego nominację, a następnie, w obecności z-cy burmistrza Marka Fergińskiego i dyr. Centrum Kultury Agaty Kalińskiej, spotkał się z pracownikami MZS.

 

Paweł Rozdżestwieński urodził się w 1969 roku. W 1993 roku ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Zawodowo zajmuje się ochroną informacji niejawnych, jednak życiową pasją pozostaje historia, szczególnie okres II wojny światowej.

W Sochaczewie P. Rozdżestwieński znany jest z rekonstrukcji walk na wolnym powietrzu, przyciągających tysiące widzów, promujących lokalną historię. Organizował m.in. widowiska  „Bzura” w Brochowie (2002-2009), „Mława” w latach 2008-2014, „Łomianki” (2011-2014) oraz „Tannenberg” i „Mokra” w 2014 roku. Od kilku lat współtworzy rekonstrukcje walk o Sochaczew z 1939 roku odbywające się na polach czerwonkowskich.

Od 2010 roku współpracuje z wydawnictwem Edipresse, gdzie jako redaktor merytoryczny wydał „Wielki Leksykon Uzbrojenia – Wrzesień 1939” (65 tomów) i „Wielką Księgę Kawalerii Polskiej (60 tomów), ponadto w latach 2002-2009 był redaktorem naczelnym Nowego Przeglądu Kawaleryjskiego. W 2005 roku założył portalu historii ożywionej www.dobroni.pl.

Od lat jest zapraszany do współpracy przy produkcji filmów. Był konsultantem m.in. na planie filmu Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń”, serialu BBC „Dzwony Wojny”, obrazu Łukasza Barczyka „Hiszpanka”, filmu Patryka Vegi „Hans Kloss. Stawka Większa niż śmierć”. Merytorycznego wsparcia udzielał także przy produkcji „Ostatniej Szarży – Wólka Węglowa 1939” Grzegorza Gajewskiego, „Bitwy Warszawskiej 1920” Jerzego Hoffmana i „Wenecji” Jana Jakuba Kolskiego.

Ma na swoim koncie wiele publikacji wydanych samodzielnie lub we współpracy z innymi historykami. To m.in. „Wielka Wojna nad Rawką i Bzurą 1914 – 1915”, „Ułani Jazłowieccy. Zarys działania I rzutu pułku w kampanii 1939 roku.”, „Kawaleria Samodzielna Wojska Polskiego w bitwie nad Bzurą”, „Karabin Mauser w Wojsku Polskim”, „Czołg 7TP”, „Armata przeciwlotnicza Bofors kal. 40 mm”, „Wielka Wojna na terenie powiatu sochaczewskiego”, „Umundurowanie piechoty”’ „Piechota Wojska Polskiego”.

Zawodowo od lat specjalizuje się w ochronie informacji niejawnych, a zajmował się tym w Urzędzie Ochrony Państwa (1994-1997), Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. (1997 – 2001), Centralnej Bibliotece Wojskowej (2005-2007). Ponadto w latach 2001-2014 był Pełnomocnikiem Zarządu ds. ochrony informacji niejawnych w firmie Hologram Industries Polska, a od 2007 do 2009 roku Dyrektorem Pionu Ochrony w spółce „Biatel”. Od 2011 roku jest pełnomocnikiem Burmistrza Łomianek ds. Ochrony Informacji Niejawnych.

A A A
01-04-2015
godz.08:07
 


nadchodzące wydarzenia

środa, 19.06.2019 r. 2504578 odwiedzin

Zapisz się na newsletter

e-mail       sms     wypisz się
polecamy